Wczytuję dane...

Jak dobrać buty snowboardowe?

dobór butów snowboardowych

Buty snowboardowe to podstawowy element zapewniający komfort na stoku dlatego tak istotne jest aby dobrze je dopasować. Dobór buta nie jest łatwą sprawą, każdy z nas ma inny kształt stopy dlatego dobrze jest przymierzyć buty różnych producentów aby znaleźć ten idealny. Jedno co pewne to na butach nie warto przesadnie oszczędzać bo dobry solidny i wygodny but to podstawa przyjemnej i bezpiecznej jazdy. Jeżeli mamy ograniczony budżet to lepiej jest odjąć z tego co na deskę i wiązania i dołożyć do lepszych butów. 

Aby but był dopasowany musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • buty najlepiej przymierzać w wysokich skarpetach w których docelowo będziemy jeździć
  • palce powinny delikatnie dotykać ścianki buta wewnętrznego lecz nie powinny być zgięte, nie powinny również nas cisnąć
  • po zawiązaniu buta powinniśmy chwile w nim pochodzić i sprawdzić czy nie cierpnie nam stopa
  • przy przeniesieniu ciężaru na palce, czyli naciśnięciu piszczelami na język buta, pięta powinna być nieruchomaJest to bardzo ważne aby pięta w bucie była nieruchoma. Podczas jazdy, przy przejściu na krawędź frontside’ową nie będziemy w stanie odpowiednio docisnąć krawędzi jeśli pięta będzie nam się podnosić, a co za tym idzie po prostu nie skręcimy tak jakbyśmy chcieli.

W dzisiejszych czasach producenci stosują wkładki termo formowalne, czyli takie które po wygrzaniu w specjalnej nagrzewnicy dopasowują się do kształtu naszej stopy. Jeśli kupujesz w sklepie internetowym to polecamy Ci się udać z butami do jakiegoś sklepu specjalistycznego który posiada taki piecyk. Tylko po takim zabiegu uzyskasz idealne dopasowanie.

Uwaga! Zdajemy sobie sprawę że nie każdy ma blisko swojego miejsca zamieszkania specjalistyczny sklep snowboardowy w którym można by było przymierzyć kilka modeli butów. Kupując przez internet zawsze istnieje ryzyko że but nam nie spasuje, ale zawsze możemy w ciągu 14 dni zwrócić towar bez podawania przyczyny. Przy zakupie butów przez internet zmierz swoje gołe stopy - obie bo bardzo często jedna stopa jest minimalnie większa od drugiej. Do długości większej stopy dodaj 5mm.  Uzyskany wynik porównaj z tabelą rozmiarów producenta i na tej podstawie wybierz rozmiar. Nie da Ci to 100% gwarancji że but będzie dobry ale jest duża szansa że tak będzie.

Sztywność (flex) butów snowboardowych

Kolejnym elementem jest flex buta, czyli sztywność. Producenci określają flex w skali 1-10. Przy czym 1 to but bardzo miękki a 10 but bardzo sztywny. Dobór sztywności zależny jest od preferencji naszej jazdy oraz umiejętności. Dla początkujących polecamy aby flex oscylował w okolicy 4-5 ponieważ jest to najbardziej uniwersalna sztywność zapewniająca jednocześnie odpowiednie wsparcie dla stopy, dobrą kontrolę nad deską i duży komfort.

flex w butach snowboardowych

Pamiętaj! Najpierw dobieramy but, następnie do niego wiązanie. Nigdy na odwrót!

Buty snowboardowe i ich sposoby wiązania

Istnieją różne rodzaje wiązania buta. Oczywiście są zwolennicy różnych zastosowań jednakże w dużej mierze jest to indywidualna kwestia. Na rynku do wyboru mamy:

Buty sznurowane (tradycyjne)

buty snowboardowe sznurowane

Tradycyjne sznurowadła przeważenie spotykamy w podstawowych modelach butów dla początkujących ale tak do końca nie ma reguły. Niektórzy producenci stosują też sznurowadła w wysokich modelach butów które mogą kosztować 1000zł i więcej.

Buty z systemem speed zone (linki)

buty snowboardowe speed zone

U różnych producentów nazwa tego typu systemu się różni ale zasada jest taka sama. Buty wiązane są poprzez zaciągnięcie linek z jednej i drugiej strony. Jedna linka odpowiada za sekcję dolną, druga za górną. Tego typu rozwiązania są na pewno szybsze niż tradycyjne sznurówki i jesteśmy w stanie lepiej (mocniej) zawiązać buta.

Buty z systemem boa

buty snowboardowe boa

Buty wiązane za pomocą "magicznego" pokrętła umieszczonego na języku lub za pomocą dwóch pokręteł - na języku i z boku. Niezaprzeczalną zaletą tego systemu jest jego prostota działania, szybkość i precyzja z jaką możemy zawiązać buta.  Podwójny system BOA stosowanych jest w wyższych modelach butów i pozwala na jeszcze większą precyzję - pokrętło na języku odpowiada za buta zewnętrznego, a pokrętło boczne za stabilizację w stawie skokowym. Pokrętło na języku może też odpowiadać za dolną sekcję sznurowania buta zewnętrznego, boczne pokrętło za górną sekcję sznurowania. Buty z systemem BOA cieszą się dużą popularnością na co wpływa też dożywotnia gwarancja na system. W przypadku awarii lub uszkodzenia jakiegoś elementu możesz otrzymać darmowe części na wymianę.
Przejdź do sklepu i wybierz
buty snowboardoweMamy nadzieję że pomogliśmy Ci w odpowiedzi na pytania które chodziły Ci po głowie. Jeśli jest coś jeszcze o co chciałbyś zapytać to nie wahaj się i napisz do nas na sklep@proboarder.pl

Opracował Dawid Łobos
Instruktor snowboardu SITS/IVSI

Przeczytaj także:
1. Dobór desek snowboardowych
2. Dobór wiązań snowboardowych
3. Ustawienie i regulacja wiązań snowboardowych