Wczytuję dane...

Regulacja i ustawienie wiązań snowboardowych

W dzisiejszym poradniku chcemy wam pokazać jak dobrze wyregulować i ustawić wiązania snowboardowe tak aby jazda była bezpieczna i przyjemna. Nie jest to nic skomplikowanego i warto na to poświęcić kilkanaście minut. Do wykonania tego zadanie będą potrzebne buty snowboardowe, wkrętak oraz miarka. W pierwszej kolejności musimy się zająć wyregulowaniem wiązań tak aby buty były jak najlepiej spasowane z wiązaniami. Po wyregulowaniu wiązań przykręcimy je do deski ustawiając odpowiedni rozstaw i kąty.

Regulacja wiązań snowboardowych

Regulację wiązań rozpoczynamy od wsadzenia buta do wiązania i przypięcia go strapami. Patrzymy ile mamy luzu po bokach. Jeśli w przedniej części wiązania jest delikatny luz (do 5mm po jednej stronie) to jest dobrze. Na pięcie luz może być nawet trochę większy. Jeśli luz z przodu jest większy albo but wchodzi na wcisk to lepiej będzie wymienić wiązania. Następnie odwracamy całość do góry nogami i sprawdzamy jak but "siedzi" w wiązaniu. Jeśli but rozkłada się równomiernie tzn. przód i tył wystaje po tyle samo poza płytę wiązania to możemy przejść do następnego kroku. Jeśli przód buta wystaje mocniej to należy wysunąć "pedał gazu" / footbed. Jeśli przód buta wystaje zdecydowanie bardziej niż tył, a mamy wiązania w których piętka nie jest regulowana to niestety należy wymienić wiązania na większy rozmiar. Jeśli nie ma większych to na inny model z większą płytą. 
ustawienie butów w wiązaniach snowboardowych

Jeżeli mamy możliwość regulacji piętki to cofamy ją maksymalnie do tyłu i ponownie sprawdzamy jak teraz but się rozkłada. Jeśli jest dobrze to przechodzimy do kolejnego etapu. Jeśli nadal jest duża różnica to wymieniamy wiązania. W sytuacji gdy pięta bardziej wystaje niż palce i mamy możliwość regulacji piętki to wsuwamy ją (jeśli jest taka możliwość). Jeśli to się nie powiodło lub po wsunięciu piętki but nadal "topi się" w wiązaniu to znaczy że wiązania są za duże i należałoby je wymienić na mniejszy rozmiar lub inny model.

regulacja bazy wiązania

W kolejnym kroku zajmiemy się regulacją strapów. Możemy zacząć od dolnego. Generalnie chodzi o to żeby strap równomiernie rozkładał się na bucie lub na czubku buta. Równomiernie tzn. żeby po lewej i po prawej stronie była jednakowa przerwa. Większość wiązań posiada przy dolnym strapie beznarzędziowy system regulacji. Przy podstawowych modelach wiązań zdarza się że trzeba użyć wkrętaka.ustawienie strapa dolnego

Położenie dolnego strapa regulujemy jeszcze poprzez umieszczenie plastikowych pasków w odpowiednim otworze w płycie wiązania. Zazwyczaj są dwa lub trzy "sloty" na włożenie pasków. Które wybrać ? To zależy od rozmiaru naszego buta i od tego w jaki sposób będziemy zakładać strap. Jeśli na czubek palców i mamy buta w górnej granicy rozmiaru wiązania to pewnie będziemy musieli przełożyć paski w otwory bliżej przodu wiązania.

regulacja dolnych pasków

ustawienie dolnego strapa

Przy górnym strapie postępujemy analogicznie. Regulujemy go w taki sposób aby równomiernie obejmował buta. W przypadku buta w górnej granicy rozmiaru wiązania czasami się zdarza że pomimo maksymalnej regulacji długości paska nie da się wyśrodkować strapa. Jeśli dysproporcja jest duża to warto wymienić wiązania na większe lub na inne.

regulacja dużego strapa

Po wyregulowaniu strapów sprawdzamy czy nasz but dobrze przylega do łyżki. Jeśli jest szpara to zmieńmy nachylenie highbacka tak aby przylegał do buta..nachylenie highbacka

Część wiązań posiada także możliwość zmiany położenia łyżki względem płyty wiązania czyli tak naprawdę zmianę kąta względem krawędzi backside'owej. Jeśli mamy taką opcję to warto z niej skorzystać i ustawić sobie highbacki w miarę możliwości równolegle do tylnej krawędzi. Co nam to da ? Będziemy mieć lepszą kontrolę nad krawędzią backside'ową i będziemy w stanie lepiej docisnąć krawędź w skręcie. To ustawienie najlepiej jest wykonać bezpośrednio przed przykręceniem wiązań do deski gdyż musimy uwzględnić przy tym kąty pod jakimi przykręcimy wiązania.

rotacja łyzki

Ustawienie wiązań - podstawa bezpiecznego korzystania ze snowboardu

dyski montażowe wiązań snowboardowych

1. Stance (rozstaw)

rozstaw wiązań snowboardowych

Jak rozstawić wiązania snowboardowe na desce? Na to pytanie nie ma jednej prostej odpowiedzi i jest to w dużej mierze kwestia indywidualna. W tym temacie nie ma konkretnych wskazówek na temat tego ile konkretnie powinien wynosić idealny rozstaw. Jest to indywidualna sprawa każdego ridera i wymaga wielu prób z różnymi ustawieniami. Tylko w taki sposób jesteśmy znaleźć swój idealny stance w którym jeździ nam się najlepiej, mamy najlepszą kontrolę nad deską itd. Większość z nas aż tak skrupulatnie do tego nie podchodzi i stosuje ogólną zasadę czyli stajemy na desce w luźnym rozkroku w takim jak nam wygodnie i według tego przykręcamy wiązania do deski. Nie ma w tym nic złego i jest to dobry punkt wyjścia do dalszych ustawień. Ustawienie wiązań to kluczowa kwestia, dlatego warto jej w pełni dopilnować.

Warto jeszcze wspomnieć o setbacku. Jeśli mamy deskę twin tip i chcemy mieć taki sam komfort jazdy na lewą jak i na prawą nogę to ustawmy wiązania na tych samych insertach licząc od środka deski. Jeśli mamy deskę twin tip ale jeździmy na jedną nogę , głównie po przygotowanych trasach to możemy sobie przesunąć środek ciężkości na tył deski np. o 2cm. Wówczas powinniśmy poczuć lepszą kontrolę nad deską przy jeździe na krawędzi. W deskach freeride'owych środek ciężkości domyślnie jest już przesunięty na tył ale również w razie potrzeby można sobie go zwiększyć przesunięciem na insertach.

2. Ustawienie kątów

ustawienie kątów wiązań snowboardowych
Ostatnim elementem przed przykręceniem wiązań jest ustawienie kątów. Jakie kąty ustawić ? Dużo zależy od indywidualnych preferencji. Osoby z doświadczeniem pewnie mają już swoje ulubione kąty na których jeździ im się najlepiej. Początkującym zalecamy ustawienie "na kaczkę" czyli obie nogi na zewnątrz przy czym noga prowadząca na którą będziesz jeździć może mieć kąt 15-21, natomiast na drugiej nodze możesz ustawić na początku -3, -6 stopni. Delikatna kaczka ( / ) czyli naturalna postawa pozwoli Ci się czuć komfortowo na desce. Jeżeli w trakcie jazdy stwierdzisz że czujesz dyskomfort to możesz delikatnie zmienić ustawienia aż znajdziesz takie które Ci najbardziej odpowiada. Wspomniane przez nas wartości nie są przymusem a jedynie wskazówką. Jeszcze tylko drobna uwaga przed samym przykręceniem wiązań - pamiętaj że pompki mają być na zewnątrz :) to tylko tak żebyś nie pomylił sobie prawej nogi z lewym wiązaniem i na odwrót :)


Sprawdź naszą ofertę i wybierz swoje
wiązania snowboardowe



Przeczytaj także:
1. Dobór desek snowboardowych
2. Dobór butów snowboardowych
3. Dobór wiązań snowboardowych


Ilustracje pochodzą ze strony unionbindingcompany.com i odnoszą się do regulacji wiązań Union. W innych wiązaniach szczegóły mogą się różnić ale zasada pozostaje taka sama.