Wczytuję dane...

Stateczniki

Kolejność:
Wyświetl po produktów

Statecznik do deski Sup

Statecznik często nazywany też finem to niewielki i niepozorny element wyposażenia każdej deski sup bez którego pływanie byłoby w zasadzie niemożliwe. Może nie tyle niemożliwe co każde odepchnięcie wiosłem powodowałoby że deska by "tańczyła" na wodzie. W efekcie nie bylibyśmy w stanie popłynąć nigdzie dalej. Podstawową funkcją statecznika jest stabilizacja deski na wodzie i trzymanie kursu podczas płynięcia na wprost. 

Statecznik sup najczęściej wykonany jest z nylonu, mieszanki nylonu z włóknem szklanym lub całkowicie z włókna szklanego. Ta druga i trzecia opcja jest bardziej wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli chodzi o sposób montażu to rozróżniamy stateczniki "slide in" które wsuwamy od tyłu do skrzynki statecznikowej. Tego typu stateczniki są stosowane np. w deskach sup Aqua Marina, Skiffo, Zray, Wattsup. Drugim rodzajem stateczników są tzw "push in". Tego typu statecznik jest wkładany od góry i dosuwany do tyłu w celu zablokowania i zabezpieczenia przed wypięciem. Takie rozwiązanie znajdziemy w deskach Aquatone oraz kompaktowych deskach Aztron. Ostatnim rodzajem są stateczniki przykręcane śrubką do skrzynki statecznikowej US BOX.

Statecznik US Box

Statecznik w standardzie US BOX to najbardziej uniwersalny i najbardziej niezawodny system montażu. Minusem tego systemu jest specjalna śrubka z podkładką którą często zdarza się zgubić. Tutaj niektórzy producenci stosują skrzynki statecznikowe z gwintem wewnątrz, a stateczniki mają śrubkę ze specjalną podkładką która zapobiega jej wykręcaniu. Innym rozwiązaniem może być statecznik w standardzie FCS II który można zamontować do skrzynki US BOX. Taki statecznik nie ma śrubki a zamiast tego jest specjalna rolka która przy użyciu odpowiedniej siły wskakuje do prowadnicy wewnątrz skrzynki statecznikowej.

Ten system pozwala również na montaż różnego typu stateczników które można stosować w zależności od warunków i wód w jakich przyjdzie nam pływać. Do pływania po rzekach przeznaczone są krótkie i elastyczne stateczniki rzeczne typu river, które zapobiegają uderzeniem o dno lub kamień na rzekach o niskim stanie wód. Te najkrótsze mają od 8cm do 12cm gdzie standardowy fin ma ok 23cm. Innym rodzajem stateczników są tzw. "antygrass" czyli takie o zdecydowanie większym nachyleniu które zapobiega zbieraniu wodorostów, glonów i innej roślinności. Kolejny typ statecznika jaki można zamontować do skrzynki US-BOX to statecznik typu race, do ścigania się. To profesjonalne stateczniki o charakterystycznym opływowym kształcie i bardzo dużej sztywności.

Jak widzisz możliwości jest wiele. Te i inne stateczniki znajdziecie w naszym sklepie.