Wczytuję dane...

Deska SUP dla początkujących – jak wybrać?

jak wybrać deskę sup

Stand Up Paddling (w skrócie SUP) to obecnie jeden z najpopularniejszych sportów wodnych na świecie. W Polsce w ostatnich latach również zyskuje mocno na popularności. Co istotne SUP może uprawiać każdy, gdyż nie jest to sport ekstremalny i szczególnie wymagający. Aby móc rozpocząć swoją przygodę z wyżej wspomnianym, konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu oraz właściwe przygotowanie. W tym artykule skupimy się na desce do SUP i podpowiemy, jak wybrać tą właściwą.

Jeżeli do tej pory nie miałeś aby spróbować pływania na desce SUP, a zainteresowała Cię ta forma aktywności to zachęcamy aby na początku wypożyczyć deskę SUP. Zdarza się że mimo początkowej fascynacji niektóre osoby po spróbowaniu dochodzą do wniosku że to nie dla nich, że nie kręci ich ta cała zabawa z wiosłowaniem na stojąco. Na szczęście takich osób jest zdecydowanie mniej niż sympatyków ale po co od razu narażać się na duże koszty jak można niewielkim kosztem zapoznać się z tym sportem. Zaletą wypożyczenia paddleboardu jest też możliwość przetestowania desek o różnych długościach i kształtach co też może być pomocne przy wyborze tej właściwej deski dla siebie. Jeżeli pierwsze lekcje masz już za sobą i chcesz wybrać swoją pierwszą deskę SUP to zachęcamy do dalszej lektury gdzie podpowiadamy jaka deska SUP na początek będzie najlepsza.

Co wchodzi w skład podstawowych akcesoriów do deski SUP ?

Aby móc rozpocząć naukę pływania na paddleboardzie, konieczne jest posiadanie deski SUP oraz odpowiednich akcesoriów które zazwyczaj znajdują się w zestawie z deską. Do tych akcesoriów możemy zaliczyć:

- wiosło SUP,

- pompkę do pompowania deski (niezbędna w przypadku desek pompowanych),

- statecznik,

- smycz (leash), którą mocuje się do kostki lub bezpośrednio pod kolanem.

Ważne są również akcesoria, które zwiększą nasze bezpieczeństwo. W tym wypadku najlepsza okaże się kamizelka asekuracyjna SUP, która w Polsce jest wymagana podczas pływania na desce!  Co ważne, nie trzeba mieć jej stale ubranej na sobie. Może być przechowywana z pozostałym bagażem, w przeznaczonym do tego miejscu. My mimo wszystko zalecamy pływanie w kamizelce. O bezpieczeństwo dba także leash (smycz) która w razie upadku do wody zapobiega odpłynięciu deski.

Deska SUP – twarda czy pompowana ?

Stosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych sprawiło, że na rynku prym wiodą deski do SUP pompowane. Są one wykonywane z materiału noszącego nazwę drop-stitch, który po wypełnieniu powietrzem sztywnieje. Dzięki temu deska staje się niezwykle twarda. Warto wskazać również, że wyżej omawiana jest bardzo poręczna, łatwa w przewożeniu i przechowywaniu. Wystarczy spuścić z niej powietrze, a zmieści się nawet w plecaku.

W przypadku tradycyjnych, twardych desek, dają one możliwość osiągnięcia większej prędkości. Ponadto charakteryzują się zdecydowanie lepszymi właściwościami nautycznymi niż deska SUP pompowana. Minus takich desek to jednak ich gabaryty, przez które transport staje się dosyć uciążliwy, a przechowywanie znacznie utrudnione. Również cena sztywnych desek SUP jest zdecydowanie większa niż w przypadku pompowanych odpowiedników. Osoby rozpoczynające swoją przygodę ze Stand Up Paddling, mogą z powodzeniem pokusić się o pompowaną deskę SUP. Z czasem, kiedy złapią przysłowiowego bakcyla, mogą spróbować swoich sił również na tradycyjnej desce. Mając takie porównanie łatwiej będzie zdecydować, która z desek okaże się dla nich najbardziej odpowiednia.

Jaki wybrać rozmiar deski SUP ?

Żeby móc dobrać odpowiednią deskę do Stand Up Paddle przede wszystkim należy kierować się wagą użytkownika. Jeśli deska ma służyć kilku osobom to jej wielkość wybieramy zawsze pod kątem najcięższej osoby. Osoby cięższe, zdecydowanie powinny stawiać na szersze i dłuższe deski o zwiększonej wyporności. Producenci najczęściej podają taki parametr jak nośność deski co oznacza wagę pasażera + bagaż lub np. dwóch pasażerów. Jeśli np. producent podaje nośność 120 kg to nie koniecznie będzie to dobry wybór dla pojedynczego użytkownika który waży 120 kg. Taki ciężar działający w jednym miejscu na środku deski z dużym prawdopodobieństwem będzie powodował jej ugięcie i tym samym gorsze właściwości. Od tej maksymalnej ładowności deski należy sobie zawsze odjąć 30-40 kg będziesz mieć wtedy gwarancję że deska będzie się odpowiednio zachowywała na wodzie.

Jeśli chodzi o wybór rozmiaru deski to dla przykładu osoba która waży 80kg, teoretycznie może wybierać w zasadzie ze wszystkich rozmiarów zaczynając od 10' czyli 305 cm długości. Czy będzie to odpowiedni wybór ? Nie zawsze. Należy jeszcze wziąć pod uwagę wzrost użytkownika. Jeśli masz powyżej 180 cm wzrostu to sugerujemy coś zdecydowanie dłuższego - 320 cm (10'6") to takie minimum a najrozsądniej wybrać deskę SUP która ma długość 11'6" (350cm), 12' (363cm) czy 12'6" (381cm). Może Ci się wydawać że to już długie deski, ale my z doświadczenia wiemy że na tych dłuższych pływa się po prostu lepiej, a sama długość w niczym nie przeszkadza.

Jaka szerokość deski dla początkujących ?

Im szersza deska tym jej stabilność będzie większa. Zazwyczaj deski SUP dla osób początkujących czy średnio zaawansowanych oferowane są w szerokościach od 76cm do 86cm gdzie 81cm to najczęściej występująca szerokość deski. Taka szerokość jest jak najbardziej odpowiednia dla osoby początkującej choć nic nie stoi na przeszkodzie aby wybrać nieco węższą - w dużym stopniu będą to kwestie indywidualne. Oczywiście na początku będzie może odrobinę trudniej ale nie są to radykalne różnice w stabilności deski. Niskie osoby mogą celować w te nieco węższe deski (76cm), a to dlatego że łatwiej im będzie wiosłować w sposób poprawnie techniczny a tym samym zdecydowanie bardziej efektywny.

Jaki kształt deski SUP na początek ?

Jeśli jesteś na początku przygody z pddlowaniem to polecamy Ci deski allround o owalnym kształcie lub deski touring w których kształt kadłuba jest bardziej szpiczasty, a rufa ścięta na prosto. Który kształt jest lepszy ? Pod kątem właściwości nautycznych deski touringowe mają lepsze właściwości, są nieco szybsze i zwrotniejsze. Jest też całkiem spora grupa desek z pogranicza allroundów i touringów a które kształtem przypominają migdał.