Wczytuję dane...

Dobór wiązań snowboardowych

dobór wiązań snowboardowych

W kolejnym poradniku chcemy przybliżyć wam temat wyboru wiązań snowboardowych. Nie będzie to temat tak obszerny jak ten związany z wyborem deski snowboardowej ale ci którzy kupują swój pierwszy sprzęt powinni się z nim zapoznać.

Zanim wybierzemy wiązania warto w pierwszej kolejności poznać ich budowę oraz rodzaje.

Budowa wiązań snowboardowych

wiązania snowboardowe budowa

1. Podstawa wiązania / płyta / base

Wyróżniamy dwa rodzaje płyt. W całości odlewana razem z heelcupem z tworzywa albo jako połączenie tworzywa z aluminium czy stalą. Która konstrukcja jest lepsza ? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć bo są producenci produkujący bardzo dobre wiązania na płycie w całości odlewanej z różnych kompozytów i są też firmy które oferują świetne wiązania wielomateriałowe. Można tylko powiedzieć że wiązania w których piętka jest z aluminum, stali, magnezu mają większą możliwość regulacji rozmiaru.

2. Piętka / heelcup

Tak jak wspomniano wyżej może być zintegrowana razem z podstawą lub jako oddzielny element wykonany z aluminium, magnezu, stali.

3. Łyżka / highback

Może być asymetryczna lub symetryczna. Wykonana jest najczęściej z tworzywa choć można też spotkać wiązania gdzie jest wykonana z carbonu. Kształt i wysokość jest różna w zależności od przeznaczenia wiązania. Niższe highbacki są stosowane w wiązaniach do jibbingu, a wyższe w wiązaniach allmountain czy freerideowych. Łyżka posiada możliwość zmiany kąta nachylenia, a w wyższych modelach wiązań może być też rotowana względem krawędzi backsideowej (tylnej).

4. Strap górny

Górny pasek może przybierać różne kształty i wymiary. Może być wykonany w całości z tworzywa jak i z połączenia takich materiałów jak tworzywo, pianka, skóra, eko skóra. Strap przymocowany jest do płyty wiązania za pomocą plastikowego paska. W większości wiązań położenie strapa na plastikowym pasku można zmieniać bez użycia narzędzi, czasem trzeba się posiłkować wkrętakiem.

5. Strap dolny / toe strap / cap strap

Może być wykonany z gumy, tworzywa lub połączenia tworzywa z pianką i materiałem skóropodobnym. W większości wiązań dolny pasek można założyć na dwa sposoby - od góry na palce lub na czubek buta. Polecamy drugie rozwiązanie które jest bardziej komfortowe.

6. Pompki

W tańszych wiązaniach są wykonywane z tworzywa a w tych droższych są przeważnie wykonane z aluminium, magnezu.

7. Pedał gazu / footbed

Jest to element który możemy wsuwać lub wysuwać w zależności od rozmiaru buta. W podstawowych modelach wiązań jest to element wykonany z tworzywa z domieszką gumy natomiast w wyższych modelach wiązań jest to element wykonany z pianki o różnej gęstości i jest umieszczony na całej płycie wiązania. Część producentów stosuje też tzw. "canting" czyli ścięcie tej pianki pod kątem. Ma to za zadanie korygować postawę na bardziej naturalną i mniej obciążającą stawy kolanowe.  

Rodzaje wiązań snowboardowych

Wiązania klasyczne (strap on)

wiązania strap on

To zdecydowanie najpopularniejszy typ wiązań w których but jest przypinany za pomocą dwóch strapów z pompkami. Może nie jest to najszybszy system wiązania ale za to pewny i sprawdza się w każdych warunkach.

Wiązania z odchylaną łyżką

system fastec

To tak zwane wiązania z szybkim systemem zapinania. Tego typu rozwiązania stosuje firma SP (system Fastec), FLOW oraz K2 (wiązania K2 Chinch). Wszędzie zasada działania wygląda podobnie i polega na odchyleniu łyżki do tyłu i wsunięciu buta do wiązania. Jest to wygodne rozwiązanie, które dobrze się sprawdza w rekreacyjnej jeździe po przygotowanych trasach.

Wiązania Step-In

wiązania step in

Wiązania tego typu były popularne kilkanaście lat temu. System składa się z odpowiednio wykonanej płyty przykręcanej do deski oraz butów które w podeszwie mają wbudowany element łączący się z płytą po stanięciu na niej. Obecnie firma K2 Snowboarding posiada system Kwicker, który jakby nie patrzeć jest właśnie step-inem.

Wiązania Step-On

burton step on

To najnowsze rozwiązanie od firmy Burton. Wiązania wyglądają podobnie do klasycznych z tą różnicą że nie mają strapów. System składa się z wiązań oraz kompatybilnych z nimi butów. Buta wsadzamy do wiązania, a ten dzięki odpowiedniej budowie po prostu się w nim blokuje. Podobno jest szybko, wygodnie i działa.

Sztywność wiązań (flex)

Wiązania również posiadają skale sztywności dlatego dobierając sprzęt dobierajmy go odpowiednio do preferencji naszej jazdy, np. miękki but – miękkie wiązanie – miękka deska. Ponieważ wszystko musi ze sobą współgrać. Warto jeszcze wytłumaczyć co wpływa na sztywność (flex) wiązań snowboardowych i jakie to ma przełożenie na jazdę ? Ogólny flex wiązań w znacznym stopniu zależy od sztywności podstawy (płyty wiązania) oraz od sztywności łyżki (highbacka). Elementem wspierającym sztywność jest też duży strap na kostkę, a konkretnie materiał z jakiego został wykonany. Sztywne wiązanie powoduje że nasze nawet najmniejsze ruchy są błyskawicznie przekazywane na krawędzie deski. Inaczej mówiąc nasza energia przekazywana jest bez strat. Sztywne wiązania pozwalają zatem na bardzo precyzyjną kontrolę nad deską, ale dla osoby początkującej będzie to wadą, a nie zaletą. Osoby początkujące najlepiej aby wybierały wiązania o średniej sztywności, która w wartościach liczbowych będzie się zawierała między 4-6. Będzie to optymalny przedział sztywności który zapewni nam dobrą kontrolę nad deską ale też jeszcze spory zakres swobody ruchów. 

Rozmiar wiązań snowboardowych

Przy wyborze wiązań równie ważne jest odpowiednie dobranie rozmiaru. Tutaj należy pamiętać o tym że różni producenci mają różne tabele rozmiarów z różnymi zakresami dla poszczególnych rozmiarów. Np u producenta X rozmiar L będzie odpowiedni dla butów w przedziale 40-44, a u producenta Y ten sam rozmiar będzie odpowiedni dla butów w przedziale 42-45. Trzeba na to zwracać uwagę, a szczególną uwagę musisz zwrócić w sytuacji kiedy rozmiar Twojego buta wypada na granicy rozmiarów wiązań. Jest to ważne zarówno kiedy jesteśmy między rozmiarami jak i na górnej granicy największego rozmiaru. Tutaj dużo zależy od wielkości skorupy buta, która jest różna u różnych producentów. Jeśli np. mamy buta z dużą skorupą zewnętrzną to może się okazać że but nam nie wejdzie do wiązania, albo wejdzie ale się strapy nie dopną, a jak się dopną to będą nierównomiernie rozłożone itd. W takich sytuacjach warto jest zapytać sprzedawcę o to czy dany but będzie dobrze pasował do wiązania.

Aby but był dobrze dopasowany do wiązania musi:

  • przylegać dobrze do highback’a (inaczej zwanego łyżką)
  • palce nie powinny za bardzo wystawać z wiązani
  • szerokość płyty (podstawy) powinna być dopasowana do szerokości buta (nie możemy wciskać się w wiązanie na siłę ani nie możemy mieć za dużo luzu)
  • strapy (paski, które trzymają buta) powinny mieć równy odstęp po dwóch stronach od podstawy wiązania



Zobacz naszą ofertę i wybierz
wiązania snowboardowe



Przeczytaj także:
1. Dobór desek snowboardowych
2. Jak dobrać buty snowboardowe
3. Ustawienie i regulacja wiązań snowboardowych