Wczytuję dane...

Jak przygotować deskę do sezonu snowboardowego?

Jeśli wybierasz się w najbliższym czasie na snowboard, to z pewnością wiesz, że musisz się porządnie do tego przygotować. I nie chodzi tu tylko odpowiedni trening przed pojawieniem się na stoku czy też skompletowanie całego stroju snowboardowego. Dziś chcemy Ci przypomnieć, że tak samo jak Ty potrzebujesz odpowiedniego przygotowania kondycyjnego i fizycznego, tak również Twoja deska wymaga odświeżenia, zanim znów będziecie wspólnie szusować po śniegu. Jak powinna wyglądać tego typu pielęgnacja? O tym w dzisiejszym artykule.

Jakość deski snowboardowej, materiał z której została wykonana oraz jej ergonomiczność to bardzo ważne elementy zapewniające bezpieczeństwo i frajdę na stoku. Jednak nawet najdroższa i najbardziej designerska deska nie spełni Twoich oczekiwań, jeśli nie przygotujesz jej odpowiednio do sezonu. To od prawidłowej pielęgnacji zależy bowiem jakość ślizgu, która przekłada się na swobodę jazdy i jej bezpieczeństwo. Na szczęście w Proboarder mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek, dzięki którym idealnie przygotujesz swoją deskę do sezonu.

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek działań, znajdź do tego odpowiednie miejsce. Odświeżanie deski nie należy do najczystszych zadań, dlatego dobrze jest to robić na zewnątrz albo w pomieszczaniu, które może się pobrudzić.

Wyposaż się także w niezbędne akcesoria takie jak ostrzałka, żelazko, cyklina, szczotki do polerowania, smar czy pałeczki kofiksowe. Większość z tych narzędzi znajdziesz w ofercie Proboarder.

Krok pierwszy – nowa jakość ślizgu

Pierwsze, co należy sprawdzić, przystępując do renowacji deski snowboardowej, to wszelkiego rodzaju uszkodzenia sprzętu. Jeśli zauważysz jakieś pęknięcia czy rozwarstwienia, lepiej oddać deskę do profesjonalnego serwisu, w którym zajmują się takimi naprawami. Jeśli jednak wszystko jest w porządku, można przystąpić do kolejnych działań.

Najpierw należy usunąć ze sprzętu starą warstwę smaru i brudu. Wykorzystujemy do tego szczotkę z mosiężnym włosiem oraz środek do usuwania pozostałości resztek smaru. Można skorzystać z benzyny ekstrakcyjnej lub zmywacza silikonowego lub specjalistycznych środków takich jak np. Demon DS7000 Base Cleaner, który znajdziesz w naszym sklepie.

Dokładne wyczyszczenie ślizgu może odsłonić niewidoczne do tej pory ubytki. Jeśli się tak stanie, należy je odtłuścić, a następnie wypełnić roztopioną pałeczką kofiksową. Całość wygładzamy cykliną.

Krok drugi – renowacja krawędzi

Ostrzenie krawędzi to bardzo indywidualny proces. Wszystko bowiem zależy od stylu, w którym jeździsz. Każdy z nich wymaga innego kąta ostrzenia. Zawsze jednak należy naostrzyć górną i dolną powierzchnię krawędzi.

Pamiętajmy, że im mniejszy kąt boczny krawędzi, tym większe muszą być nasze umiejętności techniczne. Nie jest to rozwiązanie do osób początkujących, które przy dużym kącie bocznym, szybko stępią krawędzie, które będą wymagały profesjonalnego serwisu.

Do ostrzenia krawędzi deski snowboardowej używamy ostrzałek, których różne rodzaje znajdziesz na Proboarder.pl.

Krok trzeci – smarowanie

Smarowanie to zwieńczenie pielęgnacji deski snowboardowej. Dzięki niemu sprzęt będzie miał prawidłowy poślizg oraz łatwiej będzie nabierał prędkości. Smarowanie jest też ważne, by ochronić ślizg przed jego wysuszaniem.

Pamiętajmy, że smar nakładamy na wcześniej oczyszczoną deskę. Możemy to zrobić na zimno lub wykorzystać żelazko. Zalecanym sposobem smarowania który daje dużo lepsze efekty jest smarowanie na gorąco. W tej metodzie rozpuszczamy smar żelazkiem nad ślizgiem, a następnie wcieramy stopiony preparat. W tej wersji bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej temperatury. Smar nie może być bowiem za gorący, by nie uszkodził ślizgu.

Po nałożeniu smaru zostawiamy go do ostygnięcia, a następnie zdejmujemy za pomocą cykliny. Całość polerujemy za pomocą szczotki z nylonowym włosiem. Dla lepszego efektu możemy też użyć korka.

Po specjalistyczne, dobrej jakości smary do desek snowboardowych oraz szczotki również zapraszamy do sklepu Proboarder.pl.