Wczytuję dane...

Jak wybrać gogle snowboardowe?

Gogle należą do podstawowego wyposażenia snowboardowego. Są niezbędne podczas uprawiania sportów zimowych. Źle dobrane mogą zmniejszać komfort jazdy – ich ochrona wtedy nie jest wystarczająca. Przed zakupem warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami i dopiero zdecydować się na model o konkretnych właściwościach. Na co zwracać uwagę podczas wyboru gogli do snowboardu?

Dopasowanie

Na tę kategorię składają się głównie dwa czynniki: kształt soczewek oraz rozmiar gogli. Obie te właściwości wpływają na wygodę oraz bezpieczeństwo jazdy. Zły rozmiar gogli sprawi, że albo będą się zsuwać i ruszać podczas jazdy, albo będą zbyt mocno przylegać – powodując ból i obtarcia.

Rozmiar gogli

Wiele osób w obawie przed zsuwaniem się gogli oraz ruszaniem ich na boki woli wybierać mniejsze modele, które będą mocno przylegały do twarzy. Jednak to nie jest dobry pomysł – zbyt małe będą nie tylko cisnęły i zostawiały na twarzy bolące ślady. Mogą też ograniczać pole widzenia. Jak więc wybrać odpowiedni rodzaj? Gogle dzieli się na męskie, damskie i dziecięce i właśnie pod tym kątem się je dobiera. Warto jednak zdecydować się na model, który umożliwia dopasowanie ich do twarzy – najlepsze gogle będą miały pasek pozwalający na idealne wyregulowanie ich. Takim modelem są na przykład nasze Gogle BOB 808 Bee Carefull.

Kształt soczewek

Najlepsze gogle mają soczewki cylindryczne, albo sferyczne. Te pierwsze mają bardzo duże pole widzenia, są płaskie w linii czoło-nos, a ich zakrzywienie przebiega w poprzek twarzy oraz oczu. Soczewki sferyczne charakteryzują się kulistym kształtem – ich zakrzywienie jest poziome oraz pionowe. Są wygodniejsze dla osób, którym przeszkadzają odblaski – mają ich mniej niż soczewki cylindryczne. Natomiast gogle cylindryczne są lepiej wytrzymałe jeśli chodzi o uszkodzenia i obicia. To, jakie soczewki wybrać jest sprawą indywidualną, może okazać się, iż oba te rodzaje będą odpowiednie. Preferencje każdej osoby mogą też zmieniać się z czasem. Nie powinno się jednak kupować gogli, które nie mają oznaczenia rodzaju soczewek.

Inne ważne cechy gogli snowboardowych

Poza wielkością oraz kształtem soczewek warto zwrócić uwagę na wentylację. Dzięki niej gogle nie zachodzą mgłą. Jednak zbyt duże otwory wentylacyjne mogą przepuszczać za dużą ilość zimnego powietrza. Wielu osobom w zupełności wystarczy to, że gogle mają niewielkie otwory w ramce. Jednak profesjonalistom poleca się wybór gogli z funkcją anti-fog i otworami w ramie. Nie bez znaczenia jest także powłoka, która chroni oczy przed promieniowaniem UV. Gogle powinny być również kompatybilne z kaskiem i posiadać dodatkowe ułatwienia, takie jak: powłoka chroniąca przed zarysowaniami czy powłoka antyrefleksyjna. Warto zastanowić się nad tym czy wybrać gogle z ramką czy bez. Może ona zmniejszać pole widzenia, ale jest wsparciem przy mocowaniu gogli. Podczas zakupu gogli snowboardowych warto pamiętać o tym, iż mają bardzo duży wpływ na komfort jazdy – nie warto zatem na nich oszczędzać. W naszym sklepie proboarder.pl mogą Państwo wybrać najlepszej jakości solidne gogle - razie wątpliwości służymy radą. Zapraszamy do kontaktu oraz zakupów.