Wczytuję dane...

Kitesurfing – dlaczego warto?

Form sportów wodnych przybywa z roku na rok. Cieszą się ogromną popularnością, bo oprócz tego, że skutecznie poprawiają kondycję fizyczną i rzeźbią sylwetkę, stanowią także niebywałą frajdę. Jednym z bardziej atrakcyjnych propozycji jest kitesurfing. Na czym polega i jakie są jego zalety, dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Kitesurfing polega na ślizganiu się po wodzie na specjalnej desce. W ręku natomiast trzymamy latawiec, który zapewnia nam odpowiedni napęd, a jednocześnie pełni funkcję sterowania. Kitesurfingu można spróbować zarówno nad polskim morzem, jak i za granicą. By nauczyć się podstaw tego ekstremalnego sportu wystarczą dwa tygodnie. Nad polskim morzem w sezonie można skorzystać ze specjalistycznych kursów.

Wyróżnia się kilka odmian kitesurfingu. Oprócz tradycyjnej wodnej istnieje jeszcze snowkiting (gdzie używa się snowboardu) oraz landkiting (tutaj jeździ się na desce z kółkami).

Do sterowania w kitesurfingu stosuje się bar, czyli drążek, do którego przymocowany jest specjalnymi linkami latawiec - kite. Ponadto deska do kite’a wyposażona jest w footstrapy – specjalistyczne mocowania na stopy zapobiegające jej spadaniu.

Jaki sprzęt do kitesurfingu?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, by móc rozpocząć przygodę z kitesurfingiem, potrzebujemy podstawowych akcesoriów takich jak deska, latawiec oraz bar. To na początek w zupełności wystarczy.

Warto również pamiętać o bezpieczeństwie w postaci kasku. Stanowi absolutną konieczność podczas uprawiania każdego sportu ekstremalnego. Niezbędna będzie również pianka czy specjalistyczne buty do kitesurfingu. Wiele atrakcyjnych i przydatnych akcesoriów do kitesurfingu znajdziecie w sklepie Proboarder.

Kitesurfing – zalety

Kitesurfing to sport dla osób, które lubią od czasu do czasu podnieść sobie poziom adrenaliny oraz nie znoszą nudy. Ponadto ta aktywność fizyczna oferuje wiele korzyści dla naszego ciała. Znakomicie podnosi kondycję, poprawia wydolność oraz zwiększa wytrzymałość. Niestety, nie jest to sport dla osób, które z aktywnością fizyczną są na bakier. By rozpocząć przygodę z kitesurfingiem, warto wcześniej uprawiać regularnie jakiś sport.

Kolejną zaletą kitesurfingu jest możliwość odstresowania się. Ta aktywność fizyczna jest tak absorbująca, że podczas jej wykonywania nie da się myśleć o niczym innym, czyli także o codziennych problemach. Godzina treningu sprawi, że z głowy pozbędziesz się wszystkich trapiących Cię myśli, dodasz sobie energii i dobrego samopoczucia.

Ponadto kitesurfing kompleksowo wzmacnia wszystkie mięśnie ciała, także te głębokie. Ten ostatni aspekt jest bardzo ważny dla naszego zdrowia. Mięśnie głębokie odpowiadają bowiem za stabilizację kręgosłupa i zapobiegają różnorodnym dolegliwościom bólowym. Warto je trenować, bo odwdzięczą nam się pełną mobilnością w jesieni życia.

Wbrew pozorom kitesurfing to nie tylko letni sport. Można go uprawiać przez cały sezon. Oczywiście warunki pogodowe w Polsce bywają różne, ale zawsze zimą można zdecydować się na wyjazd za granicę.