Wczytuję dane...

Longboard – czym jest i jak na nim jeździć?

Jazda na longboardzie cieszy się rosnącą popularnością. Wybierają ją zarówno dzieci, jak i dorośli. Longboard bowiem stanowi świetny sposób na poruszanie się po mieście, ale można też wykonywać na nim różnorodne ewolucje i triki. Nauka jazdy na longboardzie wymaga nieco samozaparcia, jednak podstawy jest w stanie opanować każdy. Więcej szczegółów na temat tego atrakcyjnego akcesorium dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Longboard przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsza tego rodzaju deska powstała w drugiej połowie XX wieku. W przeciwieństwie do klasycznej deskorolki, longboard jest znacznie dłuższy i maksymalnie zwężony przy kółkach. Pierwsze longboardy powstały z myślą o osobach parających się surfingiem. Wymyślono je, by surferzy mogli ćwiczyć poza sezonem. Szybko jednak longboardy zostały przejęte przez innych miłośników sportów ekstremalnych i stały się kolejną formą aktywności fizycznej. Dziś longboardy służą przede wszystkim do przemieszania się po mieście. Jest to ich rekreacyjne zastosowanie. Wiele osób idzie jednak o krok dalej, ucząc się trików i ewolucji na longboardzie.

Podstawy jazdy na longboardzie

Nauka jazdy na longboardzie nie odbiega znacznie od nauki opanowywania deskorolki. Podstawą jest tutaj stabilizacja oraz prawidłowy balans ciałem. Pamiętajmy, by stojąc na desce, zawsze utrzymywać lekko zgięte kolana. By wprawić longboard w ruch, odpychamy się nogą. Skręt wykonujemy poprzez wygięcie się w stronę przeciwną do strony, w którą chcemy skręcić. Hamujemy nogą lub wykonując slalom, który spowalnia longboard. Bardziej zaawansowani użytkownicy hamują za pomocą slidingu czyli wypchnięcia deski do przodu.

Longboard – jak wybrać?

Jeśli czujesz, że jazda na longboardzie to coś dla Ciebie, by zacząć, potrzebujesz kupić dobrej jakości sprzęt. Ceny longboardów wahają się w okolicach kilkuset złotych. Oczywiście najtańsze modele kupimy już za sto parę złotych, jednak nawet na początku, lepiej jest zainwestować nieco więcej, by móc cieszyć się wyższą jakością sprzętu.

Wybierając odpowiedni longboard, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim jego wymiar. Urządzenie dostosowujemy do swojego wzrostu i wagi. Im wyżsi jesteśmy, tym dłuższego longboardu potrzebujemy. Warto podkreślić, że longboardy z wypukłymi deckami, mogą udźwignąć większy ciężar. Nie bez znaczenia pozostaje również jakość kółek. Jeśli zamierzamy jeździć po mieście, dobrze jest wybrać takie, które będą wykonane z miękkiego, a jednocześnie wytrzymałego materiału. To zapewni nam cichą i komfortową jazdę.

Ostatnią kwestią przy wyborze longboardu jest jego design. Każdy chce bowiem mieć nie tylko wytrzymałą i funkcjonalną, ale też ładną deskę. Produkty, które łączą w sobie wszystkie te atuty zajdziecie na Proboarder.pl. Oferujemy wysokiej jakości longboardy renomowanych producentów. Cechuje je atrakcyjne wzornictwo oraz świetne wykonanie. Oferowany sprzęt sprawdzi się zarówno do jazdy rekreacyjnej, jak i do nauki trików.