Wczytuję dane...

Deska na SUP dla początkujących – jak wybrać?

Stand Up Paddling (w skrócie SUP) to obecnie jeden z najpopularniejszych sportów wodnych na świecie. W Polsce nie jest on jeszcze tak znany, niemniej z roku na rok coraz więcej osób decyduje się spróbować w nim swoich sił. Co istotne SUP może uprawiać każdy, gdyż nie jest to sport ekstremalny i szczególnie wymagający. Aby móc jednak rozpocząć swoją przygodę z wyżej wspomnianym, konieczne jest zakupienie odpowiedniego sprzętu oraz właściwe przygotowanie. Najważniejsza jest umiejętność pływania, gdyż to właśnie ona zapewni nam bezpieczeństwo w razie ewentualnego upadku do wody. W tym artykule skupimy się na desce do SUP i podpowiemy, jak wybrać tą właściwą.

Co wchodzi w skład podstawowych akcesoriów do deski SUP?

Aby móc rozpocząć naukę pływania na stand up paddle, konieczne jest posiadanie deski SUP oraz odpowiednich akcesoriów. W przypadku tych ostatnich możemy wymienić:

- wiosło SUP,

- pompkę do pompowania deski (niezbędna w przypadku desek pompowanych),

- statecznik,

- smycz (leash), którą mocuje się do kostki lub bezpośrednio pod kolanem.

Ważne są również akcesoria, które zwiększą nasze bezpieczeństwo. W tym wypadku najlepsza okaże się kamizelka asekuracyjna SUP.  Co ważne, nie trzeba mieć jej stale na sobie. Może być przechowywana z pozostałym bagażem, w przeznaczonym do tego miejscu, które znajduje się na desce. Nie trzeba martwić się również o to, że w razie upadku deska odpłynie daleko od nas, a razem z nią kamizelka i pozostały ekwipunek. W tym miejscu rolę swą będzie pełnił leash, który przymocowany do odpowiedniego miejsca na desce, ma właśnie zapobiegać tego typu sytuacjom.

Deska do SUP – twarda czy pompowana?

Stosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych sprawiło, że na rynku prym wiodą deski do SUP pompowane. Są one wykonywane z materiału noszącego nazwę drop-stitch, który po wypełnieniu powietrzem sztywnieje. Dzięki temu deska staje się niezwykle twarda. Warto wskazać również, że wyżej omawiana jest bardzo poręczna, łatwa w przewożeniu i przechowywaniu. Wystarczy spuścić z niej powietrze, a zmieści się nawet w plecaku. W przypadku tradycyjnych, twardych desek, dają one możliwość osiągnięcia większej prędkości. Ponadto, są znacznie bardziej stabilne niż deska SUP pompowana. Minus takich desek to jednak ich gabaryty, przez które transport staje się dosyć uciążliwy, a przechowywanie znacznie utrudnione.  Osoby rozpoczynające swoją przygodę ze Stand Up Paddling, mogą z powodzeniem pokusić się o pompowaną deskę SUP. Z czasem, kiedy złapią przysłowiowego bakcyla, mogą spróbować swoich sił również na tradycyjnej desce. Mając takie porównanie łatwiej będzie zdecydować, która z desek okaże się dla nich najbardziej odpowiednia.

Deska do SUP – jak dobrać jej rozmiar?

Żeby móc dobrać odpowiednią deskę do Stand Up Paddling przede wszystkim należy kierować się wagą użytkownika. Osoby cięższe, zdecydowanie powinny stawiać na szersze deski o zwiększonej wyporności. Należy pamiętać także o tym, że deski o większych gabarytach są również cięższe. Dlatego też osoby z nich korzystające muszą włożyć większy wysiłek, aby móc zachować pełną kontrolę nad sprzętem.