Wczytuję dane...

Jak zacząć przygodę z kitesurfingiem?

Lato to idealny moment na rozpoczęcie przygody z jakimś sportem wodnym. Co powiecie na kitesurfing? To stosunkowo łatwa do oponowania i bezpieczna aktywność, która daje mnóstwo frajdy, a jednocześnie pozwala na kompleksowy trening całego ciała. Od czego zacząć naukę kitesurfingu? O tym w dzisiejszym artykule.

Kitesurfing to jeden z tych sportów, który przez wielu uznawany jest za ekstremalny. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Pływanie po wodzie na desce przy wykorzystaniu latawca to bezpieczna aktywność, która dostarcza sporo pozytywnych wrażeń. By móc rozpocząć naukę kitesurfingu, wcale nie trzeba się odznaczać ponadprzeciętną sprawnością fizyczną. To aktywność dla osób w każdym wieku. By jednak zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa podczas jazdy, konieczna jest umiejętność pływania oraz waga przekraczająca 40 kg.

Nauka kitesurfingu – najlepiej na kursie!

By jak najszybciej móc zacząć cieszyć się zaletami kitesurfingu i samodzielnym pływaniem na desce za latawcem, warto skorzystać z profesjonalnego kursu, które przez całe lato odbywają się w wybranych miejscach nad polskim morzem. Wystarczy już 10-14 godzin ćwiczeń z instruktorem, by stać się pełnoprawnym kitesurferem.

Jak każdy kurs, również ten zaczyna się od teoretycznego wstępu. Później uczestnicy przechodzą do nauki obsługi latawca o wybranej wielkości. Jego parametry zależą głównie od aktualnej siły wiatru. Poszczególne rozmiary sprawdzają się w różnych warunkach wietrznych. Im większy latawiec, tym mniejsza siła wiatru jest wymagana, aby pływać. Dlatego bardzo często kitesurferzy w swoim pokrowcu mają minimum dwa latawce. Mniejszy na silny wiatr i większy na słabszy.

Kiedy umiejętność sterowania latawcem jest już opanowana, można przejść do wykonywania tzw. bodydragów. Polegają one na pływaniu na brzuchu przy jednoczesnym trzymaniu się latawca.

Ostatni etap to połączenie jazdy na desce i sterowania latawcem. Jeśli uczestnik opanuje ten element, otrzyma międzynarodową licencję IKO, która pozwala na swobodne wypożyczanie sprzętu do kitesurfingu we wszystkich punktach na świecie oraz do swobodnego korzystania z każdego miejsca, gdzie możliwe jest uprawianie kitesurfingu.

Jeśli ktoś na tym etapie jest zainteresowany nauką bardziej wymagających ewolucji, może wziąć udział w zaawansowanym kursie kitesurfingu, który także jest dostępny w tego typu szkołach.

Czy można nauczyć się kitesurfingu samodzielnie?

Owszem, można, jednak wiąże się to z pewnym ryzykiem. Ucząc się sami, nie wykształcimy w sobie odpowiedniej techniki, co później może mieć przełożenie na nasze bezpieczeństwo podczas uprawiania tego sportu. Profesjonalny kurs pod okiem doświadczonego instruktora pozwala na stworzenie stabilnych podstaw, na których bazie łatwiej uczyć się bardziej wymagających ewolucji. Ponadto samodzielna nauka wymaga zakupienia własnego sprzętu dla kitesurfingu, gdyż wypożyczalnie nie udostępnią go osobie, która nie posiada licencji IKO.

Poza tym nauka u kogoś zawsze jest szybsza, przebiega sprawniej i pozwala uniknąć licznych błędów. Jeśli natomiast bierzemy udział w grupowym szkoleniu, będziemy mieć dodatkową okazję do poznania nowych osób oraz motywowania siebie nawzajem.

A kiedy poczujecie, że kitesurfing to nie chwilowa zajawka, ale coś co dosłownie i w przenośni dodaje Wam skrzydeł, warto pomyśleć o zakupie swojego własnego sprzętu do kitesurfingu. Wysokiej jakości akcesoria znajdziecie w sklepie Proboarder.pl.