Wczytuję dane...

Jak wybrać wiosło do SUP?

Jak wybrać wiosło do SUP?

SUP to stosunkowo nowy sport wodny, którego popularność rośnie w zawrotnym tempie. Nic dziwnego, po krótkim przeszkoleniu niemal każdy jest w stanie pływać, stojąc na desce i wiosłując. By móc samemu sprawdzić zalety SUP-a, potrzebujemy deski oraz wiosła. W dzisiejszym artykule poświęcimy nieco uwagi tym drugim.

To, co musimy wziąć pod uwagę przy wyborze wiosła do SUP to jego wielkość, a także materiał z jakiego zostało wykonane. Te dwa parametry stanowią najważniejsze dane, które należy uwzględnić podczas zakupu.

wiosło sup aztron

Jakiej wielkości wiosło do SUP wybrać?

Podstawowa zasada brzmi, że im większa osoba, tym wiosła o większej powierzchni pióra potrzebuje. Oczywiście szerokie pióro wiąże się z tym, że we wiosłowanie trzeba włożyć więcej siły. Jednocześnie przy jego użyciu będziemy też w stanie rozwinąć większą prędkość podczas pływania. Osoby początkujące, które dopiero zaczynają przygodę z SUP-em mogą wybrać węższe wiosło, które nie wymaga aż tak dużej siły. Jest to również dobre rozwiązanie dla dzieci.

Przy wyborze wiosła do SUP nie zapominajmy również o jego długości. Przyjęło się, że wiosło powinno być dłuższe od wioślarza o mniej więcej 15 – 25 cm. Ta różnica zależy od tego, jakie wody wybierzemy do pływania. Na spokojnym jeziorze wiosło może być krótsze, ale, gdy zdecydujemy się pływać po akwenie ze sporymi falami, wybierzmy wiosło dłuższe od nas o 25 cm.

Podczas pływania nie powinniśmy się garbić, co będzie miało miejsce, jeśli wybierzemy zbyt krótkie wiosło. Pływanie z nim może zaowocować bólami kręgosłupa, a tego każdy chciałby uniknąć. Nie jest też dobrze, gdy sięgamy po zbyt długie wiosło. Ono z kolei może wywołać nadmierne przeciążenie ramion. Jeśli nie wiemy, z jakim wiosłem będzie nam najwygodniej, warto wybrać model z regulowanym trzonkiem. To dobra propozycja dla osób poczatkujących oraz, kiedy z jednego wiosła będzie korzystać więcej osób.

Typ wiosła na SUP – jedno-, dwu- i trzyczęściowe

Ze względu na budowę możemy wyróżnić wiosła jedno-, dwu- i trzyczęściowe:

  • Wiosła SUP jednoczęściowe – charakteryzują się stałą długością, przez mogą być problematyczne w transporcie; są jednak najsztywniejsze, dzięki nim można na zatem rozwinąć największe prędkości podczas pływania;

  • Wiosła SUP dwuczęściowe – poosiadają możliwość regulacji ich długości, cechują się niższą sztywnością, jednak nadal pozwala ona duży komfort podczas wiosłowania; dzięki regulacji są poręczniejsze w transporcie;

  • Wiosła SUP trzyczęściowe – są regulowane w dwóch miejscach, dzięki czemu można je swobodnie złożyć i zajmują niewiele przestrzeni w transporcie; jednocześnie charakteryzują się najniższą sztywnością podczas wiosłowania.

Materiał wiosła do SUP – co wybrać?

W ofercie sklepów z wiosłami do SUP można znaleźć akcesoria wykonane z różnorodnych materiałów. Do najpopularniejszych należą włókno szklane, aluminium oraz włókno węglowe. Każdy z tych materiałów posiada swoje wady i zalety. Oto najważniejsze z nich:

  • Wiosło do SUP z włókna szklanego cechuje się dużą sztywnością, do tego jest bardzo lekkie. Pozwala uzyskać doskonały kompromis między ilością siły, jaką trzeba włożyć w wiosłowanie a prędkością płynięcia.

  • Wiosło aluminiowe również jest sztywne. Jego zaletą jest niska cena. Jednak należy nastawić się na jego większą wagę, co może bardziej męczyć podczas pływania.

  • Do najwyższej jakości wioseł zalicza się te wykonane z włókna węglowego. Materiał ten jest lekki i sztywny, co pozwala na efektywne pływanie na długich dystansach.

Kiedy już znacie najistotniejsze parametry w wyborze wiosła do SUP, kupno odpowiedniego modelu nie powinno nastręczać problemu. Zapraszamy do zakupu wiosła w PROBOARDER