Wczytuję dane...

Jakie rękawice na stok?

Sezon snowboardowy i narciarski powoli się rozpoczyna. Jednak zanim udacie się na stok, koniecznie sprawdźcie, czy macie wszystkie najpotrzebniejsze akcesoria. Jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia z pewnością są rękawice. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Tego dowiecie się z artykułu.

Dłonie należą do tych części ciała, które bardzo szybko się wychładzają. Dlatego zimą szczególnie trzeba zadbać o ich komfort cieplny. Na stoku potrzebujecie rękawic funkcjonalnych, wygodnych, a jednocześnie ciepłych i nieprzemakających. Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie.

Rękawice z pięcioma czy jednym palcem?

Na wstępie trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki krój rękawic narciarskich czy snowboardowych wybrać. Do wyboru mamy modele pięcio- i jednopalczaste. Pierwsze cechują się dużo większą wygodą i swobodą ruchu palców, co może mieć znaczenie dla naszego bezpieczeństwa na stoku. Drugie natomiast, z racji tego, że palce w nich znajdują się blisko siebie, zapewniają więcej ciepła, ale znacznie ograniczają ruchomość dłoni. Jak temu zaradzić? Jeśli mocno marzą nam dłonie i nie chcemy kupować rękawiczek z jednym palcem, pod wersję jednopalczastą załóżmy cienkie rękawiczki z polaru, które będą dodatkowym ociepleniem.

Materiał wykonania

Kolejna kwestia to materiał wykonania rękawic. Przede wszystkim musi być on wodoodporny. Na stoku bowiem nie trudno o kontakt rąk ze śniegiem. Ewentualne przemoczenie rękawic zaowocuje szybkim wychłodzeniem, czego zdecydowanie chcemy uniknąć. Kupujmy więc modele z zewnętrznym materiałem wodoodpornym.

Od wewnątrz natomiast rękawica powinna być wyściełana oddychającą tkaniną, która skutecznie odprowadzi pot. Warto sięgnąć po produkty wykonane z materiałów posiadających oddychające membrany. Idealnym wyborem będą rękawice z poliestru lub poliuretanu.

Przy zakupie warto zwrócić też uwagę na wypełnienie, od którego zależy poziom ocieplenia rękawicy. Powinno być ono syntetyczne, oddychające i gwarantujące wysoki poziom termoizolacji.

Dobierz odpowiedni rozmiar

To, czy rękawice narciarskie czy snowboardowe skutecznie spełnią swoją rolę, zależy od wyboru odpowiedniego rozmiaru. Nie mogą być one ani za małe, ani za duże. Muszą ściśle przylegać do dłoni, ale nie mogą być zbyt ciasne. By wybrać najlepszy dla siebie rozmiar, koniecznie trzeba precyzyjnie zmierzyć dłoń i porównać wymiary z tabelą rozmiarów znajdującą się przy wybranym produkcie.

Dodatkowe funkcjonalności

Kiedy rozmiar, materiał i krój wybrane, warto zwrócić jeszcze uwagę na dodatkowe funkcjonalności rękawicy narciarskiej. Praktycznym detalem jest przedłużany mankiet, który wkładamy do rękawa kurtki. W ten sposób uchronimy się przed dostawaniem się do rękawic śniegu.

Pomocne może okazać się również regulowane zapięcie, które pozwoli perfekcyjne dopasować produkt do kształtu dłoni. To zapewni maksimum komfortu podczas noszenia. Praktycznym rozwiązaniem jest też powłoka antypoślizgowa we wnętrzu rękawicy, która pozwala na wygodniejsze trzymanie kijków.

Ciekawą funkcjonalnością jest też dodatkowe dogrzewanie w niektórych modelach rękawic. We wnętrzu tego rodzaju produktów znajduje się element grzewczy zbudowany z włókna węglowego zasilanego na niewielką baterię. To znakomita propozycja dla wszystkich zmarzluchów. W takich rękawiczkach będzie Wam ciepło nawet przy największym mrozie.