Wczytuję dane...

Snowboard czy narty – który sport wybrać?

Snowboard czy narty – który sport wybrać?

Sezon na sporty zimowe powoli się rozpoczyna, a wraz z nim pojawia się odwieczny spór dotyczący tego, która aktywność jest lepsza: snowboard czy narty? Każda z nich posiada zarówno swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Przed największym dylematem stają osoby, które pragną dopiero rozpocząć przygodę z zimowymi sportami. Który wybrać? Spróbujemy to rozstrzygnąć  w dzisiejszym artykule.

W swojej podstawie zarówno narty, jak i snowboard posiadają wiele punktów wspólnych. Oba sporty wymagają od nas odpowiedniej koordynacji ruchowej, pozwalają na spalenie sporej ilości kalorii, angażują mięśnie niemalże całego ciała. Różnica polega przede wszystkim na tym, że w przypadku nart balansujemy osobno na każdej z nóg, a na snowboardzie nogi są połączone. Z tego względu jazda na snowboardzie może wydawać się trudniejsza, jednak niekoniecznie tak jest.

Biorąc pod uwagę trudność nauki jazdy na snowboardzie czy nartach, to deska zdecydowanie wygrywa. Opanowanie podstaw jazdy na niej przychodzi nam zdecydowanie łatwiej. Z kolei narty są bardziej kontuzjogenne. Przede wszystkim mocniej obciążają kolana, dlatego jeśli masz z nimi problem snowboard może być dla Ciebie lepszym wyborem. Deska natomiast wymaga od nas lepszego przygotowania fizycznego. Podczas jazdy na snowboardzie bardzo angażowane są mięśnie głębokie ciała, odpowiadające za jego stabilizację.

Pamiętajmy jednak, że przed każdym sezonem czy to narciarskim czy snowboardowym należy się odpowiednio przygotować, stawiając zarówno na treningi siłowe, jak i kondycyjne. To pozwoli nam zminimalizować ryzyko kontuzji na stoku.

Koszty jeżdżenia na snowboardzie oraz nartach są porównywalne. Sprzęt do każdego ze sportów dostępny jest w podobnych cenach. Poza tym, zarówno narciarz, jak i snowboardzista potrzebuje dobrej jakości odzieży zimowej, która dla obu sportów jest uniwersalna. Oczywiście jeśli dopiero uczymy się danej aktywności, to na stokach można wypożyczyć niezbędny sprzęt, z czasem jednak, kiedy snowboard lub narty spodobają się nam na tyle, że będziemy chcieli jeździć na nie co sezon, to z pewnością będziemy chcieli zakupić własne wyposażanie.

Dla kogo narty, a dla kogo snowboard?

Zarówno narty, jak i snowboard posiadają swoich wiernych fanów. Na stokach łatwo zauważyć, że po deskę sięgają zazwyczaj ludzie młodzi, którzy nie tylko chcą pozjeżdżać, ale pragną też nauczyć się efektownych trików.

Z kolei narty kojarzą się z aktywnością typowo rodzinną. Rodzice uwielbiający narciarstwo pragną zarazić swoją pasją już najmniejsze pociechy. Dlatego stoki są pełne kilkulatków próbujących swoich sił na dwóch deskach.

Jeśli zastanawiasz się, którą dyscyplinę wybrać, pomyśl po prostu, do której z nich Cię bardziej ciągnie. A jeśli nie możesz się zdecydować, warto po prostu spróbować jednej i drugiej, by później zdecydować, której aktywności chcesz się uczyć.