Wczytuję dane...

Jak dbać o sprzęt snowboardowy?

Należyte dbanie o deskę snowboardową nie tylko pozwala przedłużyć jej żywotność. Wpływa ono również na zwiększenie bezpieczeństwa podczas jazdy, a także pozwala czerpać maksimum przyjemności z uprawiania tego sportu. Jak zatem dbać o sprzęt snowboardowy? Odpowiedź znajdziecie w tym artykule.

Dlaczego ważne jest dbanie o sprzęt snowboardowy?

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie artykułu, przede wszystkim od tego, w jaki sposób będziemy dbać o naszą deskę snowboardową, zależy czy długo będziemy mogli jej używać. Jak można się bowiem domyślić, podczas kontaktu z wilgocią i niskimi temperaturami, deska może zwyczajnie się zniszczyć. Dodatkowo od tego, w jaki sposób o nią zadbamy, uzależniona będzie jakość ślizgu, która przekłada się na bezpieczeństwo i swobodę jazdy. Dlatego też wiedząc, jak ważne jest należyte dbanie o deskę w Proboarder przygotowaliśmy dla Was kilka niezwykle istotnych wskazówek, dzięki którym deska będzie służyć Wam przez wiele lat.

Regeneracja ślizgu, jako krok pierwszy

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, zanim przejdziemy do renowacji naszego sprzętu, to sprawdzenie ewentualnych uszkodzeń występujących na desce snowboardowej. Jeżeli zauważymy na niej jakiekolwiek pęknięcia czy rozwarstwienia, z całą pewnością powinniśmy oddać nasz sprzęt do profesjonalnego serwisu, w którym dokonają niezbędnych napraw. Jeśli jednak nic takiego nie ma miejsca, możemy wykonać kolejny krok.

W pierwszej kolejności powinniśmy usunąć z naszego sprzętu pozostałości po starym smarze i brud. W tym celu warto postawić na specjalistyczny preparat, który ułatwi nam to zadanie. Do czyszczenia deski można wykorzystać np. Demon DS7000 Base Cleaner, który jest dostępny w naszym sklepie. Posłużmy się również szczotką z mosiężnym włosiem, która pozwoli na dokładnie usunięcie z deski wszelkich zanieczyszczeń i pozostałości.

Ostrzenie krawędzi, jako krok drugi

W związku z faktem, że krawędzie desek snowboardowych podlegają naturalnemu tępieniu się, przed każdym sezonem należy o nie odpowiednio zadbać. Jest to bardzo ważne, gdyż stępione krawędzie znacznie obniżają komfort jazdy, gdyż utrudniają skręcanie, a co za tym idzie – utrzymanie kontroli nad deską. To natomiast zagraża zarówno naszemu bezpieczeństwu, jak i pozostałych osób na stoku. W celu wykonania tej czynności powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesorium takie jak ostrzałka lub bardziej profesjonalne kątowniki i pilniki.

Smarowanie, jako krok trzeci

Ostatnim krokiem w procesie pielęgnacji deski snowboardowej jest smarowanie. To niezwykle istotna czynność, która zapewni naszemu sprzętowi prawidłowy poślizg, ochroni ślizg przed wysuszeniem, a także ułatwi nabieranie prędkości. Należy pamiętać o tym, że smar nakłada się na deskę dopiero po jej dokładnym wyczyszczeniu. Można to robić na zimno lub na ciepło, jednak to ta druga opcja uznawana jest za najbardziej skuteczną. Po nałożeniu smaru należy pozostawić go do wystygnięcia, a następnie usunąć za pomocą akcesorium takiego jak np. cyklina Dakine Triangle Scraper z naszej oferty. Następnie polerujemy deskę przy użyciu szczotki z mosiężnym włosiem, następnie z nylonowym włosiem oraz jako finisz można jeszcze użyć szczotki z końskiego włosia.