Wczytuję dane...

Jak dobrze dopasować buty snowboardowe?

Buty są najważniejszym elementem wyposażenia snowboardowego. Mając ograniczony budżet, wiele osób popełnia błąd i zdecydowaną większość pieniędzy przeznacza na deskę. Jednocześnie oszczędzając na butach. Jest to niewłaściwe podejście, gdyż to, co zakładamy na nogi, decyduje o odpowiedniej stabilizacji stóp oraz kostek. Wybierając buty snowboardowe, zwróćmy uwagę na ich najważniejsze parametry.

Jakie buty snowboardowe wybrać? Sztywność

Sztywność butów do snowboardu jest jednym z najważniejszych parametrów, które je charakteryzują. Jeżeli chcesz sprawdzić, jakie buty snowboardowe warto wybrać, koniecznie sprawdź zatem ich twardość. Im bardziej są sztywne, tym większą będziemy mieć kontrolę nad deską. Deska snowboardowa lepiej bowiem reaguje wtedy na ruch. Z reguły cena butów snowboardowych rośnie wraz z ich twardością. Wyjątek stanowią modele jibb’owe.

Osobom, które dopiero uczą się jazdy na snowboardzie, polecamy buty z niskim flexem. Miękkie buty zwyczajnie wybaczają więcej błędów. Jeżeli z kolei mamy zamiar jeździć poza trasami, powinniśmy zainteresować się znacznie twardszymi butami. O twardszych butach powinniśmy także pomyśleć w sytuacji, gdy decydujemy się na techniczną jazdę na snowboardzie po stoku. Odpowiadając na pytanie, jakie buty snowboardowe wybrać, musimy mieć także na uwadze ich rozmiar. Ten czynnik decyduje zarówno o komforcie, jak i bezpieczeństwie osoby, która jeździ na desce.

Jakie buty snowboardowe wybrać? Rozmiar

Gdy dobierzemy już odpowiednią twardość, powinniśmy również wybrać buty najbardziej pasujące pod względem rozmiaru. Bardzo ważny jest w tym przypadku wybór odpowiedniej długości wkładki. Jeżeli chcemy wiedzieć nie tylko, jakie buty snowboardowe wybrać, ale również jakiej długości wkładki wybrać, to stań stopą przy ścianie lub przy drzwiach w ten sposób aby pięta dotykała do ściany, mebla, drzwi. Do najdalej wysuniętego palca przystaw linijkę lub jakieś pudełeczko i zaznacz kreseczką miejsce styku. Następnie zmierz odległość i poznasz jaką masz rzeczywistą długość stopy. Wykonaj to dla obu stóp gdyż często są one nierówne. Następnie porównaj wynik z tabelą producenta. Jeśli pomiaru dokonywałeś na gołej stopie to można do wyniku dodać 5mm. Oczywiście nie gwarantuje to 100% powodzenia bo oprócz tego na komfort wpływa jeszcze to jak but i stopa sąwyprofilowane.

Jakie buty snowboardowe wybrać? Wiązania

Przy wyborze butów do snowboardu bardzo ważne jest także wiązanie. Spora część producentów wypuszcza modele z kilkoma wersjami wiązania. Wyróżnić możemy:

  • tradycyjne sznurówki,
  • system BOA (na przykład model Ride Anthem BOA)
  • jednostrefowe BOA,
  • dwustrefowe BOA,
  • szybki system wiązań butów snowboardowych
  • jednostrefowy system wiązań butów snowboardowych,
  • dwustrefowy system wiązań butów snowboardowych.

System BOA to system szybkiego wiązania, który składa się ze stalowej linki zwijanej za pomocą mechanizmu BOA, czyli pokrętła ściągającego linkę. Wspomniana linka dodatkowo utwardza buta przy mocnym wiązaniu. Pozostałe systemy wiązań butów snowboardowych są analogiczne do systemu BOA.

Decydując, jakie buty snowboardowe wybrać, z pewnością warto wziąć pod uwagę opisane powyżej parametry. Gdy już podejmiemy decyzje, trzeba tylko zamówić sprzęt i czekać na dostawę zamówienia. Odpowiednia decyzja zakupowa sprawia, że jazda na desce snowboardowej nie tylko daje mnóstwo radości, ale również jest naprawdę bezpieczna.