Wczytuję dane...

Snowboard - co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz przygodę z deską?

Snowboard - co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz przygodę z deską?

Wiele osób, które zamierzają rozpocząć przygodę ze snowboardem, zastanawia się, czego potrzebują początkujący snowboardziści i co powinni wiedzieć. Odpowiedzi na poniższe pytania są kluczowe choćby po to, aby dokonać odpowiednich zakupów. Snowboard to sport, w którym nie tylko deski mają znaczenie. Bardzo ważne są także buty, wiązania, kaski oraz inne produkty.

Deski snowboardowe – na jaki rodzaj się zdecydować?

Wybierając deskę snowboardową, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki styl jazdy wybieramy. Są bowiem 3 podstawowe: freeeride, freestyle oraz wyścigowy. Kiedy już wybierzemy styl, jaki zamierzamy uprawiać, możemy wybrać określoną kategorię produktów. Dodatkowo oprócz stylu jazdy, możemy zwrócić uwagę na aspekty takie jak: szerokość, cechy konstrukcyjne, długość, kształt, materiał itp. Kwota, jaką będziemy musieli zapłacić za zakupy, zależy między innymi od rodzaju materiałów, złożoności produkcji, a także cech konstrukcyjnych. Dla przykładu, deskę snowboardową Raven można kupić za kwotę poniżej 700 złotych

Buty snowboardowe – co trzeba wiedzieć?

Gdy kupimy już deskę snowboardową, warto przyjrzeć się butom. W tym wypadku dobrze zwrócić uwagę na aspekty, takie jak: sztywność, rozmiar oraz sposób wiązania. Buty powinniśmy dobierać tak, aby były nie tylko komfortowe, ale również bezpieczne oraz praktyczne. Szczególnie ważne jest, aby były one bezpiecznie zamocowane w okolicy pięty. Dobrze również, gdy możemy szybko je założyć. Odnośnie do sztywności butów snowboardowych istnieje zasada, że im są twardsze, tym lepiej reagują one na ruchy snowboardzisty. Jeżeli chodzi o wiązania, warto wiedzieć, czym jest system BOA. W dużym uproszczeniu jest to system, który zastępuje klasyczne sznurowanie za pomocą specjalnie wykonanych żyłek. Wszystko naciągane jest przy użyciu pokrętła.

Kaski – czym się kierować przy zakupie kasków do snowboardu?

Decydując się na odpowiedni rodzaj kasku do snowboardu, warto wziąć pod uwagę między innymi to, ile on waży. Ogólna zasada jest taka, że im lżejszy kask, tym lepiej. Dodatkowo ten rodzaj wyposażenia powinien mieć wygodne wyściółki w środku. Ważne jest również, aby nic nie obcierało ani nie uwierało głowy snowboardzisty. Coraz popularniejsze w naszym kraju są kaski ze zintegrowaną szybą, która zastępuje gogle. Gogle do snowboardu to produkt również warty opisania.

Gogle snowboardowe – czym powinny się wyróżniać?

Podejmując decyzję o zakupie odpowiednich gogli, trzeba mieć na uwadze nie tylko to, że nie powinny one zbyt mocno uciskać, ale także, że muszą być dopasowane górną krawędzią do kasku. Ten element wyposażenia snowboardzisty jest bez wątpliwości kluczowy. Podczas jazdy chroni on bowiem przed niebezpiecznymi urazami. Za każdym razem przewrócenie się lub kolizja z inną osobą, wymaga ochrony głowy. Bez odpowiedniego kasku byłoby to niemożliwe.

Pamiętajmy również o szybach do gogli, ochraniaczach, kurtkach, spodniach, rękawicach i czapkach snowboardowych oraz całym dodatkowym wyposażeniu snowboardzisty. Decydując się na odpowiednie produkty, gwarantujemy sobie zarówno komfort jazdy na snowboardzie, jak i bezpieczeństwo oraz lepsze wyniki sportowe.