Wczytuję dane...

Paddleboarding – co to i jak się do tego przygotować?

Choć surferzy kojarzą się bardziej ze słonecznymi wybrzeżami Florydy lub Australii, to nad rodzimym Morzem Bałtyckim również można spróbować złapać fale. Wystarczy rozpocząć swoją przygodę z SUP, czyli paddleboardingiem. Dowiedz się, czego będziesz potrzebować, aby zacząć uprawiać ten sport.

Paddleboarding, czyli co?

Zanim możliwe będzie rozmarzenie się na temat surfowania po wzburzonych falach Bałtyku, warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest SUP – stand up paddle board – zwany inaczej paddleboardingiem. Początków tej dyscypliny można szukać na słonecznych Hawajach, gdyż właśnie tam popularną aktywnością było pływanie na stojąco na kajaku i odpychanie się długim wiosłem. Natomiast współczesna wersja paddleboardingu na specjalnej desce zyskała ogromną popularność w ciągu ostatnich lat. Trudno się zresztą dziwić, gdyż wśród jego zalet można wymienić:

  • świetny sposób na spalanie kalorii

Podczas godzinnej zabawy z wykorzystaniem deski SUP można spalić nawet 400 kcal, czyli tyle, co wartość energetyczna średniego hamburgera. Co więcej, takie rezultaty uzyskasz podczas rekreacyjnego paddleboardingu na spokojnej tafli morza. W efekcie spędzając czas na świeżym powietrzu, spalasz tkankę tłuszczową bez poczucia wykonywania żmudnego treningu.

  • wzmocnienie mięśni core

Utrzymane prawidłowej postawy w dzisiejszych czasach może być wyzwaniem. Wynika to z tego, że coraz więcej czasu przeciętny człowiek spędza w pozycji siedzącej i – co gorsza – nienaturalnie pochylonej np. pracując przy komputerze czy korzystając ze smartfona. Paddleboarding wymusza zachowanie wyprostowanej postawy, a osoba wypoczywająca w ten sposób chcąc utrzymać się na desce, musi cały czas stabilizować pozycję ciała. W ten sposób możliwe jest wzmocnienie mięśni core.

  • relaks i zabawa w jednym

Stres to nieodłączny element codzienności. Choć trudno całkowicie wyeliminować nieprzyjemne uczucia, jakie niesie za sobą ciągła presja oraz nawarstwiające się terminy, należy zapewnić sobie możliwość odpoczynku. Paddleboarding to doskonała rozrywka na świeżym powietrzu. Dzięki temu możesz zadbać o pozbycie się negatywnych emocji i dotlenienie organizmu.

To tylko kilka z powodów, dla których warto jak najszybciej wypróbować swoich sił na desce SUP.

pływanie na desce sup

Co jest potrzebne, żeby zacząć uprawiać paddleboarding?

Jeśli już oczyma wyobraźni widzisz, jak uprawiasz jeden z najpopularniejszych sportów wodnych w tym sezonie, zadbaj jeszcze o odpowiednie wyposażenie. Do rozpoczęcia przygody z paddleboardingiem będziesz potrzebować:

  • deskę SUP i pompkę do jej napompowania,

  • wiosło SUP,

  • kamizelkę asekuracyjną lub ratunkową,

  • plecak do transportu deski,

  • odpowiedni strój, zwłaszcza przy chłodniejszych porach roku,

  • torbę wodoszczelną, w której bezpiecznie przechowasz dokumenty czy elektronikę, podczas uprawiania paddleboardingu.

Tylko tyle dzieli Cię od rozpoczęcia przygody z paddleboardingiem. Deski i wiosła do SUP znajdziesz w Proboarder. Jeśli to Twoje pierwsze spotkanie z SUP warto poprosić o pomoc specjalistów, którzy chętnie doradzą, jaki sprzęt i akcesoria będą dla Ciebie najlepsze.