Wczytuję dane...

Profesjonalny sprzęt do paddleboardingu — jak wybrać?

Zamierzasz zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt do paddleboardingu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zastanawiasz się, jaka deska i wiosła najlepiej sprawdzą się u Ciebie? Dowiedz się, w jaki sposób wybrać solidne i funkcjonalne akcesoria oraz sprzęty do SUP.

Deska do SUP, jaka będzie najlepsza?

Wypożyczanie sprzętu jest dobre dla osób, które rzadko uprawiają paddleboarding lub dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem. Wielbiciele wiosłowania na stojąco wolą korzystać ze swojej własnej deski SUP. Jednak na co należy zwrócić uwagę, żeby wybrać najlepszy model? Ważne są następujące czynniki:

  • waga i wzrost użytkownika

Im więcej ważysz, tym szersza powinna być deska do paddleboardingu. Jej większy wymiar pozwoli na zachowanie odpowiedniej wyporności. Warto również zwrócić uwagę także na jej długość, która ma wpływ na osiąganą prędkość oraz wygodę podczas pływania.

  • technologia wykonania deski

Choć na rynku nie brak twardych desek do paddleboardingu, to najpopularniejszym wyborem są te nadmuchiwane. Wynika to z tego, że znacznie łatwiej można je przetransportować, a dzięki wykorzystaniu solidnej oraz efektywnej pompki, sprzęt będzie gotowy do użytku w kilka chwil. Co więcej, po zakończeniu zabawy w wodzie, wystarczy spuścić powietrze z deski i spakować ją do plecaka. Warto wybrać produkty wykonane z najlepszych materiałów, dzięki czemu zakupiony sprzęt posłuży przez wiele sezonów.

  • stopień zaawansowania umiejętności

Jeśli jeszcze nie czujesz się pewnie podczas uprawiania paddleboardingu, wybierz statecznik do deski. Dzięki niemu łatwiej zachowasz równowagę, a z czasem Twoje umiejętności będą coraz lepsze. Osoby początkujące powinny także wybierać deski napompowane, gdyż nauka paddleboardingu na nich jest łatwiejsza, niż na twardych modelach.
To kilka najważniejszych szczegółów technicznych, na które powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie własnej deski SUP. Osoby, dla których zmysł estetyczny jest ważny, również nie będą zawiedzione, gdyż nie brak modeli w różnorodnych wzorach i kolorach.

Jak wybrać odpowiednie wiosła do paddleboardingu?

Niestety, ale wybór deski do paddleboardingu to nie koniec rozważań nad idealnym sprzętem do tej aktywności. Równie istotne są wiosła. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, sprawdź:

  • ich wymiar

Na rynku znajdziesz wiosła SUP o różnej długości. Przy ich dobieraniu należy dodać do wzrostu użytkownika około 20 cm. W ten sposób będą miały one idealnie dopasowany wymiar do właściciela.

  • materiał, z którego zostały wykonane

Bardzo popularne są wiosła wykonane z aluminium, gdyż to trwały i lekki materiał. Natomiast bardziej zaawansowanie wielbiciele paddleboardingu wybierają produkty wykonane z włókna szklanego lub węglowego. Ich przewagą nad aluminium jest jeszcze mniejsza waga, a do tego niezwykła długotrwałość.

  • ich konstrukcję

Wyróżnia się jedno, dwu i trzyczęściowe wiosła do paddleboardingu. Im z większej liczby składają się wiosła, tym łatwiejsze są w przechowywaniu oraz regulowaniu ich długości. Natomiast produkty składające się z części tracą na sztywności podczas pływania. Wybór idealnego modelu zależy w dużej mierze od tego, jakie preferencje ma dana osoba.

Mając na uwadze wymienione elementy, dobierzesz odpowiednie wiosła do swoich potrzeb, dzięki czemu pływanie na desce SUP będzie jeszcze przyjemniejszym doświadczeniem.