Wczytuję dane...

Jak wybrać piankę na SUP ?

Jak wybrać piankę na SUP ?

Paddleboarding to aktywność sportowa, która wciąż zyskuje na popularności. Warto jednak odpowiednio się zaopatrzyć, aby wodny wypoczynek był bezpieczny. Ważny jest wybór nie tylko dobrze dopasowanych wioseł i deski. Korzystnie jest również zastanowić się nad innymi akcesoriami. Dowiedz się, jak wybrać piankę do paddleboardingu.

Pianka na SUP – do czego służy?

Latem uprawianie paddleboardingu jest niezwykle przyjemne, gdyż słoneczna pogoda i wysokie temperatury nie wpływają negatywnie na ciepłotę organizmu. Warto jednak wiedzieć, że SUP to aktywność, którą można wykonywać nie tylko podczas ciepłego sezonu. Można też pływać jesienią, zimą czy wczesną wiosną ale należy się odpowiednio ubrać. Do tego posłuży pianka do paddleboardingu. Co więcej, nawet latem mogą zdarzyć się chłodniejsze dni, a dzięki wybraniu odpowiednich akcesoriów, nie musisz rezygnować ze sportów wodnych, gdy aura jest nieco chłodniejsza. Wysokiej jakości pianka pomoże ochronić organizm przed wychłodzeniem.

Pianka na SUPa – jaką wybrać na sezon wiosenno-letni?

Pianki do paddleboardingu różnią się między sobą grubością. Jeśli planujesz uprawiać ten sport wodny wiosną i latem warto się wtedy zdecydować na modele oznaczone od 2/2 do 3/2. Zdecydowanie większą popularnością cieszy się ta ostatnia grubość, zwłaszcza jeśli paddleboarding uprawiasz nad polskim morzem. Takie modele zapewniają jednocześnie idealną izolację cieplną, a przy tym są komfortowe do noszenia latem. W zależności od Twoich preferencji możesz zdecydować się na pianki:

  • z krótkim rękawem i spodenkami,

  • bez rękawków i spodenkami (short john)

  • z krótkim rękawem i długimi nogawkami

  • bez rękawów i z długimi nogawkami (long john)

  • z długim rękawem i długimi nogawkami,

  • z długim rękawem i spodenkami.

W zależności od potrzeb należy wybrać odpowiedni model. Pod kątem wiosłowania z większą intensywnością sprawdzą się pianki neoprenowe typu long john lub short john - dedykowane do pływania na desce SUP. Brak rękawków i wycięcia pod pachami sprawiają że nie będziemy mieć w tych miejscach ograniczeń. Pianki z długimi rękawami sprawdzą się przy mniejszej intensywności wiosłowania. W ofercie Proboarder znajdziesz pianki do paddleboardingu dla dzieci i dorosłych.

pianka neoprenowa long john na sup

Paddleboarding jesienią i zimą – jak zadbać o odpowiednią izolację?

Jeśli uważasz, że pogoda nigdy nie jest przeszkodą do uprawiania sportów wodnych, to zadbaj o wysokiej jakości piankę neoprenową. Na chłodniejsze sezony warto wybrać modele o grubości od 4/3 do 5/4. W ten sposób zadbasz o zachowanie odpowiedniej temperatury ciała, a skuteczna izolacja ochroni przed porywistym wiatrem. Tak jak wcześniej napisałem tego typu pianka sprawdzi się przy mało intensywnym treningu. Ponadto pływając zimą musisz mieć ze sobą ubranie na przebranie. Zimą po zaliczeniu przypadkowej kąpieli należy się bezwzględnie wrócić na brzeg i przebrać w suche ubrania. Inaczej sprawa się ma w przypadku suchych kombinezonów tzw. "sucharów". Te dedykowane do paddleboardingu są szczelne, lekkie, nie krępują ruchów i wykonane są z materiałów nieprzemakalnych. Dzięki temu nawet jeśli zaliczysz wywrotkę to spokojnie możesz kontynuować pływanie. Jest to niewątpliwie najlepsze z możliwych rozwiązań ale też zdecydowanie najdroższe. Za nowy kombinezon tego typu trzeba zapłacić od 2,5 tys. zł do 3 tys. zł.

Pianki na SUPa – na co warto zwrócić uwagę?

Należy pamiętać, że oprócz kroju i grubości pianki neoprenowej do SUP, istotne są także inne elementy. Zanim zdecydujesz się na zamówienie danego modelu, zwróć uwagę na:

  • zastosowany rodzaj szwów

Pianka do paddleboardingu powinna być wykonana w taki sposób, aby zapewniać idealną szczelność. Dlatego warto wybierać modele, które mają wzmocnione klejenie szwów w miejscach narażonych na pękanie.

  • miejsce zamka błyskawicznego

W zależności od preferencji możesz wybrać pianki neoprenowe z zamkiem błyskawicznym zastosowanym na froncie, lub tyle. Te drugie są bardzo łatwe w zakładaniu, ale mogą być problematyczne przy chłodniejszych sezonach, gdyż zapięcie w tyle czasami powoduje nieszczelność. Natomiast pianki neoprenowe z zamkiem błyskawicznym na froncie charakteryzują się świetną izolacją, ale ich zakładanie jest nieco trudniejsze.

Wybierz taki rodzaj pianki do paddleboardingu, która zapewni Ci najbardziej komfortowe warunki podczas aktywności sportowej.