Wczytuję dane...

Wakeboarding czy paddleboarding — który sport będzie dla Ciebie odpowiedni?

Okres letni sprawia, że budzi się w Tobie ochota do spróbowania czegoś nowego? Szukasz sposobu na relaks, a zarazem aktywne spędzanie czasu wolnego? Doskonale pomogą Ci w tym sporty wodne. Wiosna i lato to czas, w którym cieszą się one największą popularnością. Do najchętniej uprawianych należy wakeboarding czy paddleboarding. Który sport będzie dla Ciebie odpowiedni? Na czym polegają tego typu aktywności i jak się do nich przygotować? Wyjaśniamy!

Czym jest wakeboarding?

Wakeboarding powstał przez połączenie nart wodnych, surfingu oraz snowboardu. Osoby, które aktywnie uprawiają ten sport, wskazują na jego wyjątkowość. Zatem czym jest wakeboarding? To pływanie na stojąco na desce po powierzchni wody. Nogi ridera są przymocowane do deski wake za pomocą specjalnych wiązań, a on sam trzyma się linki, która zostaje przyczepiona do łodzi lub wyciągu. Sport ten uchodzi za jeden z łatwiejszych, a także bezpiecznych. Podczas aktywności pracują różne partie ciała, m.in. barki, ramiona, a także nogi. Wakeboarding rozwija ponadto równowagę, siłę, a także ogólną sprawność.

Czym jest paddleboarding?

Paddleboarding powstał na Hawajach. Był on sposobem na naukę surffingu, szybko jednak stał się niezależną dyscypliną. Na czym polega Stand Up Paddle? Podczas aktywności można stać lub klęczeć na desce SUP. Do dyspozycji masz wiosło, którym się odpychasz — podobnie jak w kajaku. Sport ten najlepiej uprawiać na rzece, gdy woda jest spokojna. Osoby doświadczone pływają również po morzu. Ogromną zaletą tej aktywności jest dowolność. Możesz zarówno dryfować na spokojnej wodzie, jak i zdecydować się na energiczną aktywność na falach. Sprawia to, że paddleboarding to sport dla każdego. Angażuje m.in. mięśnie brzucha, ramion oraz grzbietu. Niezbędne akcesoria SUP to deska oraz wiosło.

Wakeboarding czy paddleboarding — który sport wybrać?

Każdy z wymienionych sportów wodnych ma swoje zalety. Wybór jednego z nich zależy przede wszystkim od Twoich preferencji. Zarówno wakeboarding, jak i paddleboarding możesz uprawiać już w jeziorach. Oba sporty uchodzą za bezpieczne. Jeśli zależy Ci na spędzaniu czasu na łonie natury z bliskimi, taką możliwość da Ci paddleboarding. Wakeboarding może za to dostarczyć więcej emocji i adrenaliny. Niezależnie od tego, który sport wybierzesz, pamiętaj o tym, że powinieneś swobodnie poruszać się w wodzie. Taka aktywność nie będzie odpowiednia dla tych, którzy dopiero uczą się pływać. A i Ty zawsze pamiętaj o założeniu kamizelki na wakeboard lub SUP.

Jak zacząć uprawiać wakeboarding i paddleboarding?

Aby zacząć uprawiać wakeboardingu czy paddleboardungu, musisz wyposażyć się w niezbędne akcesoria. W obu przypadkach podstawowym wyposażeniem będzie deska wake lub SUP. Do wakeboardingu będziesz potrzebować również odpowiedniego kasku, który zabezpieczy Cię przed urazem. Z kolei do Stand Up Paddle przyda Ci się wiosło. W naszym sklepie zapewniamy szeroki wybór wyposażenia do wszelkich sportów wodnych. Wszystkie akcesoria wyróżniają się wysoką trwałością. Doskonale znamy potrzeby osób początkujących, jak i aktywnie uprawiających wspomniane aktywności, dlatego otrzymasz u nas kompletne wyposażenie.