Wczytuję dane...

Wybieramy deskę snowboardową do carvingu

carving na snowboardzie

Carving to specyficzny styl jazdy snowboardowej. Polega on na poruszaniu się po stoku na krawędzi deski (sidecut) w szybkim slalomie. Osoba jeżdżąca w stylu carvingowym niemal całkowicie kładzie się na stoku w trakcie wykonywania skrętów. Nie jest to technika dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę ze snowboardem, ale raczej dla ekspertów umiejących perfekcyjnie kontrolować deskę i własne ciało. Osoby specjalizujące się w takiej jeździe nazywa się carverami. Jednak jak wybrać odpowiednią deskę snowboardową do carvingu?

Deska snowboardowa miękka czy twarda do carvingu ?

Wielu zapalonych fanów snowboardu ma swoje preferencje dotyczące twardości desek. Nie inaczej jest w przypadku osób uprawiających carving. W tym miejscu należałoby rozróżnić dwie grupy carverów. Pierwsza to Ci którzy jeżdżą na twardym sprzęcie (długa i bardzo wąska deska, specjalne wiązania i buty przypominające narciarskie) jak nasi medaliści z ostatnich mistrzostw czyli Ola Król i Aleksander Kwiatkowski. Drugą grupę tworzą amatorzy jazdy carvingowej na miękkim sprzęcie. Większość carverów uznaje, że sztywna deska o wiele lepiej nadaje się do tego stylu jazdy. Głównym argumentem przemawiającym za tym przekonaniem jest to, że elastyczny snowboard znacznie trudniej kontrolować przy dużych prędkościach. Ponadto gorzej trzyma się on oblodzonego stoku niż twarda deska. Mimo tego należy pamiętać, że dobór snowboardu i jego flexu zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji oraz predyspozycji.

Jaką długość powinna mieć deska do carvingu ?

Nie istnieje coś takiego jak idealna, pasująca do każdej osoby długość deski – należy ją dobrać do wagi oraz stopnia zaawansowania tego, kto będzie na niej jeździć. Trzeba również pamiętać, że istotna jest nie bezwzględna, a efektywna długość krawędzi, czyli część mająca styczność ze śniegiem, najbardziej wpływająca na kontrolę podczas jazdy. Deska do carvingu powinna być wystarczająco długa, by zapewnić dobrą stabilność w trakcie zjazdu.

Jaki jest najlepszy kształt deski carvingowej ?

Za najlepsze do carvingu uznaje się deski, które są sztywne, długie i dosyć wąskie aczkolwiek jest też grupa bardzo szerokich desek na których też można się świetnie bawić na krawędzi (np Ride Warpig, Ride Twinpig). Szerokość snowboardu, a właściwie jego talii, wpływa na promień skrętu oraz łatwość jego prowadzenia podczas zjazdu ze stoku. W carvingu przeważnie używane są deski o niewielkim promieniu i profilu typu camber, co przekłada się na możliwość wykonywania szybszych, efektownie wyglądających skrętów. Powinien to też być snowboard kierunkowy (z ang. directional), charakteryzujący się wydłużonym nosem, nadający się do ekstremalnej jazdy.

Ile kosztuje deska snowboardowa do carvingu ?

Zakup dobrej deski carvingowej zazwyczaj wiąże się z wydatkiem od około dwóch tysięcy aż do kilku tysięcy złotych. Choć nie są to małe pieniądze, warto pamiętać, że dobrze dobrany snowboard odwdzięczy się bezproblemowym prowadzeniem, a także doskonałą skrętnością, dlatego też warto na niego odłożyć. Sklep Proboarder oferuje szeroki wybór desek nadających się zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych pasjonatów snowboardu oraz osób preferujących różne style jazdy, w tym również carving – zachęcamy do ich przejrzenia.