Wczytuję dane...

Wybieramy deskę snowboardową dla początkujących

Wybór odpowiedniej deski snowboardowej do nauki jazdy jest kluczowy dla zapewnienia sobie jak najlepszej zabawy i bezpieczeństwa. Ważne jest, aby wybrać deskę, która będzie dostosowana do poziomu umiejętności, wagi czy preferencji użytkownika. Na jakie jeszcze czynniki warto zwrócić uwagę przy wyborze pierwszej deski snowboardowej? Podpowiadamy!

Jak wybrać deskę snowboardową do nauki?

Odpowiednio dobrana deska to podstawowy element wyposażenia snowboardzisty. Podczas jej wyboru należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • długość deski – dla początkujących snowboardzistów zaleca się deski o długości odpowiadającej rekomendowanej wadze użytkownika którą podają producenci sprzętu dla poszczególnych rozmiarów desek. Zazwyczaj odpowiada to długości 20-25 cm krótszej od ich wzrostu. Jeśli łapiesz się w przedział wagowy dla kilku długości to wybierz tą gdzie jesteś najbliżej środka przedziału wagowego. Takie rozwiązanie ułatwia kontrolowanie deski i skręcanie;

  • twardość deski – deski snowboardowe różnią się twardością, dla amatorów tego sportu zaleca się deski miękkie lub o średniej sztywności – jazda na nich jest mniej wymagająca technicznie a tym samym upadki będą rzadsze;

  • kształt/profil deski - rozpoczynającym przygodę ze snowboardem polecane są deski o takich profilach jak flat, camrock, mini camber które są intuicyjne w prowadzeniu, łatwo wchodzą na krawędź i wybaczają wiele błędów / braków technicznych. Nic nie stoi też na przeszkodzie aby wybrać klasyczny camber, ten jednak na początku może sprawiać więcej problemów.

Jak dobrać deskę snowboardową do wzrostu i wagi?

Dobór deski snowboardowej do wagi jest bardzo ważny, ponieważ dobrze dopasowane wymiary sprzętu mają bezpośredni wpływ na stabilność i kontrolę podczas jazdy. Kilkanaście lat temu powszechna była zasada, że długość deski powinna być dobrana do wysokości od brody do nosa – dłuższa zapewni większą stabilność na dużych prędkościach, podczas gdy krótsza deska będzie bardziej zwrotna i łatwiejsza do kontrolowania. Nie jest to właściwe podejście do wyboru długości deski. Tutaj bezwzględnie należy przestrzegać kryterium wagowego którą producenci podają dla poszczególnych rozmiarów desek. Często może się okazać że faktycznie deska po uwzględnieniu naszej wagi będzie sięgać do okolic brody jednak to nie jest wyznacznik. 

Jaką deskę wybrać dla chłopaka, dziewczyny lub dziecka?

W przypadku dzieci które dopiero będą stawiały swoje pierwsze kroki na desce również obowiązują te same zasady wyboru długości. W przypadku dzieci wybór desek jest znacznie mniejszy niż w przypadku osób dorosłych ale każdy szanujący się producent ma w swojej kolekcji przynajmniej jeden model deski snowboardowej dla dzieci. Przeważnie są deski miękkie zbudowane w oparciu o profil flat lub rocker które są najbardziej wybaczające. W przypadku dzieci rozsądnym podejściem jest zakup używanej deski snowboardowej. Przemawiają za tym dwa główne powody. Dzieci w młodym wieku szybko rosną i szybko przybierają na wadze, często przyrosty są skokowe i może się okazać że zakupiony sprzęt będzie służył jedynie przez sezon lub dwa. Drugim powodem jest skłonność dzieci do radykalnych zmian. Dzisiaj twierdzą że snowboard im się podoba a jutro zaliczają bolesny upadek i stwierdzają że nie będą już jeździć na snowboardzie i że chcą jednak spróbować na nartach.

Jazda na desce snowboardowej dostarcza wielu pozytywnych wrażeń, ale aby tak się stało, konieczny jest dobór deski do poziomu zaawansowania użytkownika, wagi czy preferowanego stylu jazdy. Jeśli szukasz dobrej deski dla dziecka lub wysokiej klasy modeli damskich i męskich – zapraszamy do Proboarder. W naszej ofercie znajdziesz deski z wiązaniami i butami takich marek jak Pathron, Capita, K2, Raven, Drake czy Ride. Jeśli nie masz pewności, jaka deska będzie dla Ciebie odpowiednia, skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy.