Wczytuję dane...

Deska SUP tania czy droga - która będzie lepsza ?

To jedno z tych pytań które zadaje sobie duża część osób które chcą kupić swojego pierwszego SUPa. Wydawałoby się że odpowiedź jest jednoznaczna i to droga deska zawsze będzie lepsza. Czy tak jest w rzeczywistości ? Bardzo często droższa deska będzie lepsza w aspekcie technologicznym (różnice na poziomie 1 tys. zł) ale czy technologia wykonania deski będzie dla Ciebie najważniejszym kryterium wyboru ? Tutaj odpowiedź nie jest już jednoznaczna i można zaryzykować stwierdzenie że w tym aspekcie nie zawsze droższa deska SUP będzie dla Ciebie lepsza. Do dalszych rozważań

Kiedy nie warto wybierać drogiej deski SUP ?

Nie bez znaczenia podkreślam "Twoją" osobę bo to Ty będziesz pływać na tej desce, Ty wiesz jak będziesz jej używał, gdzie i jak często. Odpowiedź na te pytania oraz uwzględnienie Twoich parametrów jak waga, wzrost, poziom zaawansowania pozwolą Ci wybrać odpowiednią, dobrze dopasowaną do Twoich potrzeb deskę SUP. I w tym kontekście nie zawsze ta droższa będzie lepsza. To że deska będzie kosztowała 2500 zł wcale nie musi oznaczać że po uwzględnieniu Twoich kryteriów będzie lepsza niż ta za 1500 zł. Z dużym prawdopodobieństwem deska SUP za 1500 zł da Ci tyle samo frajdy co ta za 2500 zł pod warunkiem że będzie dobrze dobrana do Twoich parametrów i oczekiwań co do sposobu i częstotliwości użytkowania.

Jeżeli wychodzisz z założenia że SUP będzie użytkowany przez tydzień czy dwa podczas wakacyjnego wyjazdu i nie zamierzasz pływać na całodniowe wycieczki, a po prostu będziesz to traktował jako dodatkową atrakcję i sposób na uatrakcyjnienie wypoczynku nad wodą to myślę że nie zauważysz wyraźnych różnic między deską tańszą a droższą. Prawdopodobnie w tym przypadku nie będą one na tyle duże by Cię przekonały do wydania na deskę tysiąc złotych więcej niż pierwotnie zakładałeś. Myślę że w tej sytuacji najistotniejsze będzie żeby deska była dobrze dobrana do Twojej wagi i umiejętności.

Tutaj warto jeszcze dodać aby stawiać na markowe produkty w przypadku których jakość jest na dobrym poziomie i nie ma problemów z ewentualnymi gwarancjami. W przypadku "taniej" deski SUP dla osoby dorosłej trzeba się liczyć z wydatkiem od 1500 zł do 1800 zł aczkolwiek na promocji czy wyprzedaży można kupić takie deski jak Aqua Marina Fusion, Aquatone Wave 10.6 czy Aquatone Wave 11 w nieco niższej cenie.

aquatone wave

Kiedy droższa deska SUP będzie lepszym wyborem ?

Oczywiście czasami może się zdarzyć sytuacja że przy założeniu czysto wakacyjnego użytkowania deski SUP warto będzie dołożyć kilkaset złotych do czegoś lepszego. Taką sytuacją może być np. duża waga użytkownika. Przy wadze pojedynczego użytkownika powyżej 110 kg warto rozejrzeć się za lepszej jakości deską dwuwarstwową, której sztywność będzie zdecydowanie większa niż przy deskach jednowarstwowych. Taka deska nie będzie się zbyt mocno uginała i tym samym będzie miała lepsze właściwości nautyczne.

Innym przypadkiem kiedy warto dopłacić do lepszej deski to sytuacja kiedy po kilku wypożyczeniach sprzętu złapaliśmy "zajawkę" i wiemy że to będzie dłuższa przygoda. W tej sytuacji wg mnie warto od razu zainwestować w deskę touringową. Ta charakteryzuje się zdecydowanie lepszymi parametrami od allrounda ale też kosztuje średnio kilkaset złotych więcej niż allroundowy odpowiednik danej marki.

Często też słyszymy od klientów że chcą kupić porządną deskę SUP, wiecie ... kupić raz a dobrze. Oczywiście nie ma w tym nic złego i jeżeli dla kogoś nie jest problemem wydać na pierwszą deskę 2,5 - 3 tys. zł to wówczas rekomendujemy deski wykonane w technologii dwuwarstwowej, MSL, które często są też wykonane z materiału drop-stitch o dużej gęstości włókien albo z materiału woven drop-stitch.