Wczytuję dane...

Pływanie deską SUP po rzekach - jak się przygotować ?

pływanie na desce su po rzece

Chociaż najpopularniejszymi miejscami do pływania na desce SUP są jeziora i zalewy to w Polsce nie brakuje też rzek które świetnie nadają się do paddlowania. Zanim jednak wyruszysz na rzekę ze swoją deską to dowiedz się jak się do tego przygotować aby było przyjemnie i bezpiecznie.

Czy pływanie deską SUP po rzekach jest trudniejsze niż pływanie po jeziorze ?

Wszystko zależy po jakiej rzece i jaki jest stan wody. Samo pływanie po spokojnej rzece jest prawie tak samo proste jak po jeziorze. Utrudnienie stanowi zróżnicowanie rzek i pojawiające się przeszkody , na wodzie i pod wodą. Na każdej rzece są płycizny i jest prąd, to powoduje, że nawet najprostszą rzekę należy potrafić czytać i posiadać  odpowiednie przygotowanie. 

Na jakim poziomie zaawansowania trzeba być aby zacząć spływ rzeką ?

Będąc pod opieką doświadczonej osoby znającą daną rzekę, można zdecydować się na taki spływ już po kilku sesjach na wodzie stojącej. Jeśli stojąc na desce czujemy się pewnie i bezpiecznie, potrafimy skręcać, szybko wstawać i siadać oraz kiedy małe kroczki nie stanowią dla Nas problemu tzn. że posiadamy już odpowiednie umiejętności do spływu rzeką. To dotyczy oczywiście spokojnej nizinnej rzeki przy normalnym jej stanie wody, kiedy stan wody jest wysoki lub alarmowy to nawet ta spokojna rzeka potrafi się zmienić w rwącą i bardzo niebezpieczną. 

Czego unikać i na co uważać pływając supem po rzekach ?

Należy unikać pływania samemu oraz decydowania się na spływ bez wcześniejszego sprawdzenia trasy, podstawa to sprawdzenie "palcem po mapie” , a raczej po mapach googla gdzie widać spiętrzenia , śluzy oraz progi wodne. Te ostatnie są często śmiertelnie niebezpieczne , szczególnie sztuczne progi za którymi prawie zawsze tworzy się odwój czyli taki wir wsteczny który wciąga Nas pod wodę i nie pozwala odpłynąć. Już odwój głęboki na nieco ponad pół metra potrafi wywrócić dorosłego człowieka. Zawsze powinniśmy je obchodzić lądem. 

Polecam pływać po sprawdzonych szlakach kajakowych, które na wielu stronach www opisane są bardzo dokładnie wraz ze stopniem trudności oraz potencjalnie niebezpiecznymi miejscami. 

Poza tym najczęstsze drobne problemy to wywrotki spowodowane zaczepieniem statecznika o dno lub podwodną przeszkodę. 

Jak przygotować sprzęt SUP do pływania po rzece ?

Wybierając się na spływ rzeką warto mieć ze sobą rzeczny statecznik. Ten zazwyczaj jest wykonany z giętkiego materiału i jest zdecydowanie krótszy od standardowego fina. Krótki statecznik pozwoli Ci uniknąć zahaczenia o przeszkodę w postaci np. kamienia, gałęzi, powalonego drzewa. Wybierając się na spływ rzeką koniecznie pamiętamy o kamizelce asekuracyjnej. Wskazane będą również dobre buty do wody. Oprócz tego zalecamy mieć ze sobą torbę wodoszczelną w której znajdzie się strój na zmianę oraz jakiś ręcznik.

deska sup z statecznikiem rzecznym

Polecane rzeki na spływ deską SUP

Rzek godnych polecenia jest całkiem sporo i wszystko zależy od tego gdzie masz w miarę możliwości blisko. Popularnymi rzekami wśród SUP surferów są: Czarna Hańcza, Krutynia, Nida, Brda, Wisła na różnych odcinkach, Odra, Mała Panew, Gwda, Ruda. Tych rzek jest całkiem sporo ale najważniejsze jest aby zaplanować spływ w odpowiednim czasie. Nie wybierajmy się na spływ po kilkudniowych opadach deszczy kiedy rzeki potrafią całkowicie zmienić swoje oblicze.