Wczytuję dane...

Wakeboarding – czym jest i jakie są jego zalety?

Wakeboarding to kolejna letnia propozycja ekstremalnego sportu wodnego, który możecie wypróbować w te wakacje. Dostarcza sporych skoków adrenaliny i daje moc satysfakcji. Stanowi znakomity sposób na aktywny, letni relaks. Poznajcie zalety tej atrakcyjnej dyscypliny.

Wakeboarding to stosunkowo nowa dyscyplina. Łączy w sobie elementy surfingu, snowboardu oraz nart wodnych. Do jej uprawniania potrzebujemy specjalnej deski do wakeboardingu. Stojąc na niej, trzymamy się drążka przyczepionego do wyciągu lub motorówki. Cała zabawa polega na ślizganiu się po wodzie na desce.

Choć wakeboarding może wyglądać dość spektakularnie, tak naprawdę to łatwy sport do opanowania. Chcąc zdobyć podstawy tej dyscypliny, wystarczy zaledwie jeden dzień nauki. Na wakeboardzie coraz częściej można popływać nad polskim morzem, a także na jeziorach.

Wakeboarding – dla kogo?

Wakeboarding to bardzo uniwersalny sport. Może go uprawiać właściwie każdy. Już 9-10 -latki będą w stanie opanować utrzymanie równowagi na desce. Wymogiem jest jednak umiejętność pływania, a także ogólnie dobra kondycja fizyczna. Podczas szaleństw na wodnej desce, można się bowiem zmęczyć.

Należy pamiętać, by każdą sesję wakeboardingu poprzedzić rozgrzewką. To zapobiegnie ewentualnym kontuzjom. Przede wszystkim jednak grożą one osobom bardziej zaawansowanym, które zaczynają naukę różnorodnych trików. Samo ślizganie na desce jest stosunkowo bezpieczne. Mimo to warto się odpowiednio zabezpieczyć, sięgając po profesjonalne kaski i kamizelki do wakeboardingu.

Zalety wakeboardingu

Wakeboarding posiada szeroki wachlarz zalet zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Stanowi znakomity sposób na relaks. Dzięki swojej dynamiczności pozwala zapomnieć o troskach dnia codziennego. Do tego w czasie uprawiania tego sportu wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia, które skutecznie poprawiają humor.

Jako że jest to dyscyplina wodna, wymaga kontaktu z naturą, a jak wiadomo aktywność fizyczna na świeżym powietrzu oferuje najwięcej korzyści. Dotlenia organizm oraz podnosi w organizmie poziom witaminy D.

Ponadto wakeboarding stanowi znakomity sport, który angażuje całe ciało. Jest doskonałym wyzwaniem dla naszej kondycji i pozwala spalić mnóstwo kalorii. Największą zaletą wakeboardingu jest aktywacja mięśni głębokich odpowiedzialnych za stabilizację kręgosłupa. Podczas ślizgania na desce jesteśmy zmuszeni do utrzymania odpowiedniej równowagi i balansowania całym ciałem. Dzięki czemu wzmacniamy cały układ kostno – stawowy.

Wakeboarding – jaki sprzęt?

Jeśli myślimy o wakeboardingu na poważnie, warto zaopatrzyć się we własny podstawowy sprzęt. Na początek będziemy potrzebowali deski z wiązaniami, pianki, kamizelki oraz kasku. W sklepach ze sprzętem sportowym znajdziemy również szereg innych gadżetów takich jak nauszniki czy rękawiczki. Stanowią dodatkowe zabezpieczenie dla poczatkujących wakeboarderów.