Wczytuję dane...

Jak wybrać deskę wakeboardową?

wybór deski wakeboardowej

Wakeboarding to stosunkowo bezpieczny i łatwy do opanowania sport ekstremalny. Podstaw można nauczyć się już w parę godzin. Na pierwszych treningach niezbędny sprzęt do wakeboardingu, w tym deskę można wypożyczyć. Jeśli jednak załapiesz wakeboardingowego bakcyla z pewnością zapragniesz zakupić sobie swoją własną deskę. Jak wybrać model, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Deska wakeboardingowa stanowi podstawę wyposażenia do wakeboardu. Powinna być również pierwszym zakupem wszystkich tych, którzy myślą poważnie o uprawianiu tego sportu. Na rynku znajdziemy szeroki wybór tego produktu o zróżnicowanych parametrach. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z wakeboardem, z pewnością wielość opcji będzie dla Ciebie przytłaczająca. Na szczęście, nasz dzisiejszy poradnik pomoże Ci w dokonaniu najlepszego wyboru. Oto, co musisz wziąć pod uwagę, zanim udasz się na zakupy.

Długość deski do wakeboardingu

Długość deski wakeboardowej dostosujemy do swojej wagi. Im więcej ważymy, tym dłuższa powinna być deska. W sklepach stacjonarnych w wyborze odpowiedniej długości z pewnością pomoże Ci obsługa, z kolei sklepy internetowe zazwyczaj udostępniają tabele rozmiarów na podstawie, której można dobrać deskę o idealnej długości.

Ważne jest, by długość sprzętu była prawidłowo dobrana, gdyż za krótka deska nie utrzyma Cię na wodzie, a zbyt długa będzie trudna do opanowania.

Szerokość deski do wakeboardingu

Szerokość deski to parametr istotny przede wszystkim dla osób, które wykonują już pierwsze ewolucje. Od tej wielkości zależy bowiem łatwość oderwania deski od wody, a także prędkość przechodzenia z jednej krawędzi na drugą. Im szersza deska, tym łatwiej się odbić. Podskoki będą więc wyższe. Z kolei w przechodzenie z krawędzi na krawędź będzie łatwiejsze przy mniejszej szerokości. Dobór deski powinien zatem zależeć od tego, na jakich trikach najbardziej nam zależy.

Elastyczność deski do wakeboardingu

Elastyczność, czyli tzw. flex, dotyczy przedniej i tylnej części deski wakeboardingowej. Ma ona szczególne znaczenie w jeździe po przeszkodach. Do tej odmiany wakeboardingu lepiej zatem wybrać deskę o większej elastyczności.

Ciężar deski do wakeboardingu

Kolejny istotny parametr to ciężar samej deski. Im większa jej waga, tym więcej oporu, a co za tym idzie, bardziej forsowna jazda. By nie męczyć się niepotrzebnie, warto zatem wybrać możliwie najlżejszy model. Wiąże się to jednak z wyborem sprzętu wykonanego z lżejszych, często też droższych materiałów.

Rocker deski do wakeboardingu

Rocker to podgięcie dna deski wakeboardingowej. Wyróżniamy dwa jego rodzaje. Pierwszy z nich, rocker trzystopniowy, posiada podgięcie w dwóch miejscach pod konkretnym kątem. Pozwala to na łatwiejsze wybicie przy skakaniu, ale wymaga nienagannej techniki przy lądowaniu. Sprawdza się do jazdy za motorówką.

Z kolei drugi rodzaj, czyli rocker ciągły, pozwala łatwiej się wybić z płaskiej nawierzchni i ułatwia lądowanie. Dedykowany jest do jazdy na wyciągu.

Finy w desce do wakeboardingu

Finy odpowiadają za większą stabilność deski podczas krawędziowania. Wyróżnia się finy wkręcane oraz takie, które zostały ukształtowane w dnie deski. Jeśli jesteś osobą poczatkującą, pływanie na desce z finami będzie dla Ciebie zdecydowanie bezpieczniejsze. Z kolei osoby, które trenują pływanie po przeszkodach, często rezygnują z finów. Jest to kwestia, która w każdym przypadku powinna być rozsądzona indywidualnie, w zależności od tego, jaki rodzaj wakeboardingu preferujemy.

Jeśli masz jakiejkolwiek pytania dotyczące wyboru deski do wakeboardingu, skontaktuj się z obsługą sklepu Proboarder. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.