Wczytuję dane...

Jak przygotować się do sezonu wakeboardowego?

Wakeboard to sport, którego każdy powinien spróbować. Polega on na tym, że człowiek zakłada na nogi specjalną deskę, trzymając jednocześnie linę, którą ciągnie motorówka. W ten sposób można pokonać bardzo duże odległości i świetnie się przy tym bawić. Ważne jest jednak, aby być wyposażonym w odpowiednie deski, pianki i akcesoria. Bezpieczeństwo i komfort muszą iść ze sobą w parze.

Deski wakeboardowe - jakie wybrać?

Wybierając deski do wakeboardu, trzeba mieć na uwadze swoją wagę. Dłuższe deski mają większą wyporność, a co za tym idzie, mogą utrzymać cięższego człowieka. Z kolei deska zbyt krótka może się zatapiać w sytuacji, gdy osoba, która na niej jeździ, waży zbyt wiele. Decydującym czynnikiem przy wyborze deski jest zatem waga wakeboardera.

Bardzo ważny jest również styl, w jakim zamierzasz pływać na desce. Zasadniczo deski podzielić można na takie, które służą do pływania po przeszkodach, a także takie, które przeznaczone są do pływania na fali za motorówką lub skuterem. Możesz zatem zastanowić się, jaki model deski Cię interesuje, a także skonsultować się z kimś, kto może Ci doradzić.

Pianki wakeboardowe - dlaczego są ważne?

Pianki do tego sportu uszyte są z cienkiego chloroprenowego kauczuku. Jest to tak zwany neupren. Jakościowa piosenka to absolutne „must have” każdego wakebordera, a także pozostałych miłośników sportów wodnych. Nie tylko chroni ona przed zimnem, ale także przed lekkimi obrażeniami, a także słońcem. Podstawową jednak jej funkcją jest ochrona termiczna. Dobierając odpowiednią piankę wakeboardową trzeba brać pod uwagę następujące aspekty:

  • grubość materiału,
  • rozmiar,
  • osobiste odczucia.

Pianki o pełnej długości stosuje się zazwyczaj w bardziej chłodnych warunkach. Natomiast krótkie kombinezony doskonale sprawdzą się, gdy jest ciepło. Grubość dobieranej pianki także powinniśmy uzależnić od temperatury na zewnątrz. Zasadniczo opisywane produkty dzielą się na:

  • pianki letnie,
  • pianki zimowe.

Letnie mają zazwyczaj grubość 3 mm. Z kolei zimowe pianki są znacznie grubsze. Dodatkowo w sporej części są pokryte warstwą gumy. Można stwierdzić, że pianki zimowe sprawdzą się także w okresie jesiennym, wiosennym, a nawet letnim. W tym ostatnim przypadku temperatury muszą jednak mieścić się w przedziale od 10 do 20°C.

Akcesoria - na które warto się zdecydować?

Nieocenionym wsparciem w trakcie jazdy na desce wakeboardowej są również rękawiczki. Wysokiej jakości produkty pozwalają uniknąć odcisków nawet w trakcie bardzo długiego pływania. Mocne i szyte ściegiem to między innymi model Mystic Rashguard Glove. Jest to doskonały przykład produktu, który mając bardzo atrakcyjną cenę, sprawdzi się nawet u profesjonalistów.