Wczytuję dane...

Jak poprawnie wiosłować na desce SUP ?

W dzisiejszym sup poradniku przybliżymy wam kwestię która stanowi podstawę tego sportu czyli wiosłowania i aspektów z nim związanych. Jeżeli jesteś osobą początkującą i masz już za sobą pierwsze pływanie, a może dopiero planujesz zakup deski SUP to warto poznać podstawowe zasady które ułatwią Ci wiosłowanie i sprawią że od początku będziesz to robić poprawnie.

Dopasowanie długości wiosła sup

Pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić to odpowiednie ustawienie długości wiosła. Utarło się że optymalną długość wiosła do pływania rekreacyjnego otrzymamy poprzez dodanie 20cm do wzrostu osoby wiosłującej. Dla przykładu jeśli osoba wiosłująca ma 180cm to długość wiosła powinna być ustawiona na 200cm. Inny sposób mówi o dodanie do wzrostu jednej "shaki" (charakterystyczny gest w środowisku surferów). Jeszcze inny sposób to ustawienie wiosła przed sobą - przed ręką. Wyciągamy rękę do góry w taki sposób aby ręka była ręka była lekko zgięta w łokciu a nadgarstek nakrywał rączkę wiosła. W praktyce otrzymamy bardzo podobny wynik do tego z pierwszego sposobu. Należ pamiętać że nie jest to sztywna zasada, a jedynie wskazówka. Optymalną dla siebie długość znajdziesz po wielu próbach z różnymi ustawieniami. 

Innymi prawami rządzi się ustawienie długości wiosła w przypadku surfowania na falach czy w sprincie gdzie wiosła są generalnie krótsze.

Jak prawidłowo trzymać wiosło sup

Kolejna bardzo ważna rzecz to prawidłowe trzymanie wiosła. Jedna sprawa to poprawne ułożenie pióra, a druga to sposób trzymania wiosła. Jeśli chodzi o pióro wiosła to gdy popatrzymy na nie z boku to zauważymy że jest ono wygięte w jedną stronę. Prawidłowo pióro podczas wiosłowania powinno być ustawione wygięciem w kierunku przodu deski, czyli wygięciem dalej od siebie. Niby oczywiste, a często widzimy osoby które mają po raz pierwszy kontakt z pływaniem na supie i trzymają wiosło na odwrót.

Jeśli chodzi o sposób trzymania wiosła to tutaj ważny jest rozstaw dłoni na drążku czyli gdzie trzymać drążek aby nasze wiosłowanie było jak najbardziej efektywne. Oczywiście na początku nie jest to kwestia priorytetowa bo pewnie większą uwagę będziesz przykładać do tego by nie stracić równowagi na desce ale jak już się oswoisz z deską to należałoby popracować nad wiosłowaniem. W którym miejscu drążka chwycić wiosło ? Chwyć obiema rękami wiosło i unieś je nad głową w taki sposób że jedna ręka jest na rękojeści a druga na drążku. Następnie zegnij ręce w łokciach tak aby utworzyły kąt prosty. Trzymając wiosło w taki sposób poznasz miejsce gdzie prawidłowo powinna lądować twoja druga dłoń podczas efektywnego wiosłowania. Może Ci się na początku wydawać że jest to trudna i nienaturalna pozycja, ale jeśli dorzucimy do tego odpowiednią postawę i pracę ciała to szybko się przyzwyczaisz. Jeśli masz problem aby zlokalizować to miejsce na drążku w trakcie zmiany rąk to możesz sobie to jakoś zaznaczyć. Można np. użyć taśmy, owijki na kierownicę lub rakietę tenisową. Nie jest to wymagane ale może być pomocne i pozwoli Ci wyrobić nawyk chwytania drążka w odpowiednim miejscu 

Jak wiosłować poprawnie technicznie

Technika wiosłowania odgrywa bardzo ważną rolę w pływaniu na desce SUP i decyduje o tym jak szybko będziesz potrafił płynąć i jak szybko będziesz się męczył podczas wiosłowania. Jest to temat dosyć złożony który wymaga sporo pracy i regularnego pływania ale myślę że warto się nad tym pochylić jeśli pływasz więcej niż kilka dni w sezonie. Wiosłowanie techniczne to takie w którym nie używasz tylko i wyłącznie mięśni rąk ale przede wszystkim głębokie mięśnie brzucha i pleców. Upraszczając chodzi o to aby zaczepić się wiosłem o wodę a następnie przyciągnąć się ciałem do niego. Wiosłując prawidłowo technicznie będziesz potrafił wykonać kilkadziesiąt odepchnięć wiosłem z jednej strony, a Twoja deska będzie trzymała kurs.