Wczytuję dane...

Co ubrać na SUP wczesną wiosną lub jesienią?

Pływanie na SUP cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Nic zatem dziwnego, że najbardziej zagorzali miłośnicy tego sportu zaczynają sezon wczesną wiosną, a kończą późną jesienią. By jednak w naszym klimacie móc komfortowo cieszyć się pływaniem na SUP w tych porach roku, należy wyposażyć się w wygodny i ciepły ubiór. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, co ubierać na SUP w chłodniejsze dni, by zapewnić sobie maksimum komfortu.



Zanim przejdziemy do tematu ubioru, przypomnijmy czym jest SUP. Sam skrót SUP oznacza „Sand Up Padding”. W wolnym tłumaczeniu jest to wiosłowanie podczas stania na desce. I na tym w właśnie w skrócie polega SUP. Stanowi on znakomitą formę aktywności fizycznej, która jest coraz częściej uprawiana nad polskim morzem czy na jeziorach. SUP to bardzo uniwersalny sport, którego podstawy każdy jest w stanie szybko przyswoić. Pływanie na desce sprawia wiele frajdy, a do tego jest funkcjonalnym treningiem całego ciała. Aktywność ta jest jednak uzależniona od pogody.


I tak jak latem możemy z powodzeniem pływać na SUP-ie w samym kostiumie kąpielowym, tak wiosną czy jesienią, warto zaopatrzyć się w cieplejsze odzienie, które ochroni nas przed deszczem i wiatrem.

Pianka neoprenowa na SUP

Najpopularniejszym strojem na SUP na chłodniejsze dni jest z pewnością pianka neoprenowa. To praktyczne rozwiązanie, które zapewnia duży komfort termiczny, a odpowiednio dopasowany rozmiar gwarantuje również dużą swobodę ruchu. W zależności od pogody możemy wybrać pianki krótkie lub długie. Te pierwsze zakrywają tułów oraz górną część ramion i ud, druga forma posiada natomiast zarówno długi rękaw, jak i długie nogawki. Ta ostatnia propozycja stanowi najcieplejszą alternatywę i znakomicie sprawdzi się wczesną wiosną lub późną jesienią.

Jednak dostosowując ubiór na SUP, weźmy również pod uwagę, że temperatura naszego ciała w ruchu z pewnością ulegnie podniesieniu. Nie warto zatem przesadzać i ubrać się zbyt ciepło.

W ofercie Proboarder.pl znajdziecie dobrej jakości piankę typu long/short John marki Jobe Toronto. Nie posiada ona rękawków, co jest wygodnym rozwiązaniem zwłaszcza na SUP, gdzie ręce pozostają nieustannie w ruchu i potrzebują dużej swobody.

Warto też zaznaczyć, że pianki neoprenowe polecane są przede wszystkim wtedy, kiedy zamierzamy zamoczyć się w wodzie. Co do zasady, pływanie na SUP-ie nie zakłada zanurzania się. Jednak może do niego dojść, gdy np. stracimy równowagę, stąd pianki neoprenowe będą najlepszym rozwiązaniem.

Z kolei osobom, które nie chcą rezygnować z SUP-a nawet zimą polecamy postawić na kombinezony suche. Cechuje je luźny krój, nieduża waga i wysoka szczelność. Można pod nie z powodzeniem założyć bieliznę termiczną. Skutecznie ochronią nas przed niskimi temperaturami.

Odzież termoaktywna SUP

Jeśli natomiast jesteśmy na tyle pewni naszych umiejętności, że nie obawiamy się wpadnięcia do wody i nie chcemy zakładać pianki, możemy sięgnąć po odzież termoaktywną. Stanowi ona uniwersalne rozwiązanie podczas wszelkiej aktywności sportowej. Znakomicie wchłania pot, odprowadza wilgoć, gwarantuje prawidłową wentylację oraz świetnie przylega do ciała, co zapewnia pełną swobodę ruchów. Na Proboarder.pl znajdziecie szeroki wybór koszulek i spodni z Lycry, które stanowią znakomitą alternatywę dla pianek neoprenowych.

Czapki na SUP

W chłodne i wietrzne dni warto również rozważyć zaopatrzenie się w czapkę. Przez głowę bowiem ucieka najwięcej ciepła, dobrze zatem jest ją chronić nawet przy intensywnym wysiłku fizycznym. Możemy założyć w zasadzie dowolną czapkę ale np. czapki neoprenowe dużo skuteczniej chronią przed zimnym wiatrem. Z kolei na ciepłe dni świetnie sprawdzą się kapelusze, które skutecznie zabezpieczą nas przed słońcem. 

Rękawiczki na SUP

Elementem ciała, który również narażony jest na wychłodzenie to nasze dłonie. Niezbędnym akcesorium podczas pływania na SUP-ie w zimne dni są zatem rękawiczki. Zabezpieczą one ręce przed utratą ciepła, ale też uchronią przed nabawieniem się odcisków podczas wiosłowania. Jeśli zależy nam na ochronie termicznej, najlepiej sięgnąć po rękawiczki neoprenowe.

Buty neoprenowe na SUP

Ostatnim elementem ubioru na SUP są buty neoprenowe. Ochronią one stopy przed zamoczeniem. Warto po nie sięgnąć, gdyż stopy nalezą do tych części ciała, przez które ucieka najwięcej ciepła z organizmu. Dlatego pływanie na SUP-ie w chłodniejsze dni nie może obyć się bez odpowiednio dobranych butów. Do wyboru mamy buty o grubości neoprenu 3 lub 5mm, które są w wariancie niskim i wysokim. Oczywiście w warunkach zimowych, jesiennych czy wczesnowiosennych najlepiej sprawdzą się wysokie buty neoprenowe o grubości 5mm.