Wczytuję dane...

Wakeboarding, kitesurfing czy SUP – jaki sport wodny będzie najlepszy dla Ciebie?

Każdy rodzaj sportu wodnego rządzi się swoimi prawami. Jedne wymagają większej sprawności fizycznej, a inne mniejszej. Aby móc uprawiać niektóre z nich, koniecznym jest posiadanie dedykowanych im sprzętów, które to umożliwią, a także znalezienia się w odpowiednim miejscu i właściwych warunków pogodowych. W tym artykule zostały omówione trzy rodzaje sportów wodnych, a mianowicie Wakeboarding, Kitesurfing oraz Stand Up Paddle.

Czym jest wakeboarding?

Wakeboard jest połączeniem nart wodnych, surfingu oraz snowboardu. Osoba go uprawiająca ślizga się  po powierzchni wody przy użyciu deski do wakeboardigu. Aby było to jednak możliwe, musi trzymać się drążka przyczepionego do liny wyciągu lub do motorówki. Ten ostatni sposób jest jednak stosowany najrzadziej.  Tego typu sport może uprawiać każda osoba, która odznacza się dobrym stanem zdrowia. Wymaga on również podstawowej sprawności fizycznej. Ponadto, warto także posiadać choćby elementarną umiejętność pływania, jednak nie jest to warunek konieczny. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, osoby uprawiające wakeboarding powinny zaopatrzyć się w kamizelki na wakeboard oraz kaski. Przed rozpoczęciem zajęć należy pamiętać o rozgrzewce. Dzięki temu, zminimalizuje się ryzyko powstania kontuzji. Instruktorzy tego sportu twierdzą jednak, że osoby początkujące rzadko doświadczają kontuzji. Częściej dotykają one osób zaawansowanych, które wykonują różnorodne triki i korzystają z przeszkód takich jak np. rampy czy skocznie.

Czym jest Kitesurfing?

Kitesurfing to jeden ze sportów wodnych, które zyskują w Polsce na popularności. Polega on na ślizganiu się po powierzchni wody na dedykowanej desce, przy użyciu latawca. Najważniejszym elementem sprzętu przeznaczonego do tej dyscypliny sportowej jest deska oraz latawiec do kitesurfingu, odpowiednio dopasowany do panujących warunków pogodowych. Aby móc nauczyć się kitesurfingu, w pierwszej kolejności trzeba posiąść odpowiednią wiedzę teoretyczną, aby następnie przejść do praktyki. Należy pamiętać o tym, że kitesurfing to sport ekstremalny, który wymaga dużej sprawności fizycznej. W związku z tym faktem, nie jest on odpowiedni dla wszystkich. Szczególnie docenią jego uroki osoby lubiące adrenalinę. Dokładnie tak, jak w przypadku wakeboardingu, dobrze jest zaopatrzyć się w akcesoria zapewniające bezpieczeństwo. W tym wypadku również sprawdzi się kask do kitesurfingu oraz kamizelka. Należy liczyć się z tym, że jest to sport, podczas uprawiania którego mogą występować liczne kontuzje.

Czym jest Stand Up Paddle (SUP)?

Stand Up Paddle to niewymagający sport dla każdego. Polega on na pływaniu na desce surfingowej poprzez wiosłowanie. Czynności te wykonuje się na stojąco. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na wypadek upadku do wody, warto posiadać choćby podstawową umiejętność pływania. SUP daje możliwość spokojnego dryfowania na powierzchni wody, jak i energicznego unoszenia się na falach. Podczas jego uprawiania przydatna okaże się kamizelka asekuracyjna SUP, która zwiększy nasze bezpieczeństwo podczas oddawania się tej niezwykle przyjemnej aktywności.