Wczytuję dane...

Wiosła SUP

Szukasz wiosła do pływania na desce sup ? Dobrze trafiłeś. W sklepie Proboarder znajdziesz duży wybór wioseł jednoczęściowych, dwuczęściowych, trzyczęściowych a także wiosła 2w1. Oferujemy produkty sprawdzonych marek jak Jp-Australia, Aqua Marina, Aquatone, Aztron, STX, Starboard.

Kolejność:
Wyświetl po produktów

Wiosło SUP jest istotnym elementem sprzętu do paddleboardingu bez którego nie byłoby możliwe pływanie na stojąco. W ofercie naszego sklepu znajdują się wiosła dla początkujących do pływania rekreacyjnego jak również dla ambitnych amatorów i zawodowców którzy potrzebują lekkiego i profesjonalnego wiosła do ścigania się. Oferujemy wiosła takich marek jak JP-Australia, Starboard, Aqua Marina, Aztron, Aquatone, STX

Wiosła SUP możemy podzielić ze względu na materiał z którego zostały wykonane oraz ze względu na konstrukcje. Pod względem konstrukcji rozróżniamy wiosła składane oraz wiosła jednoczęściowe. Wiosła składane występują w dwóch wariantach - dwu-częściowe lub trzy-częściowe. Jeśli chodzi o materiał z którego wykonane są wiosła to wyróżniamy wiosła aluminiowe, wiosła z włókna szklanego, wiosła carbonowe. Często występują też wiosła mieszane z połączenia włókna szklanego i carbonu czy kevlaru.

Wiosło sup jednoczęściowe

Wiosła jednoczęściowe to propozycja dla osób z doświadczeniem, które mają już wyćwiczoną technikę wiosłowania i którym zależy na najlepszych osiągach. Wiosło jednoczęściowe jest najlżejsze ze wszystkich rodzajów wioseł, a jego waga w przypadku tych profesjoanlnych może wynosić nawet ok 450g. Oczywiście im dłuższy drążek czy większe pióro to ta waga będzie rosła ale nadal będize to bardzo lekkie wiosełko. Podstawowową zaletą wiosła jednoczęściwoego poza wspomnianą wagą jest brak strat energii jakie mają miejsce przy wiosłach dwu i trrzyczęściowych. Im więcej połączeń tym większe straty. Wiosła jednoczęściowe to najczęściej prdukty profesjonalne gdzie jest możliwość doboru wielkosci pióra oraz sztywnosci drążka. Minusem takiego wiosła jest problematyczny transport oraz to że może być ono dopasowane tylko do konkretnej osoby.

Wiosło sup dwuczęściowe

Tego typu wiosło to dobry kompromis między możliwościami a funkcjonalnością. Mamy tutaj tylko jedno połączenie, a zatem sztywność konstrukcji jest wysoka, a straty energii mniejsze niż przy wiośle trzyczęściowym. Na plus jest możliwość regulacji długości wiosła oraz troszkę mniej kłopotliwy transport. Długość wiosła dwuczęściowego przy wsuniętej rączce ma zazwyczaj ok 160cm.

Wiosło sup trzyczęściowe

To najbardziej popularny rodzaj wiosła głównie przez to że jest zazwyczaj dołączony do zestawu z deską sup. Największą zaletą wiosła trzyczęściowego jest jego kompaktowość. Po złożeniu takie wiosło mieści się zazwyczaj w plecaku z resztą ekwipunku. Inną zaletą jest możliwość regulacji długości wiosła. Jeśli dzielimy sprzęt z innymi osobami to bez problemu każda osoba będzie mogła dostosować długość do swojego wzrostu. Minusem wiosła trzyczęściowego są straty energii na łączeniach. Często same zaciski na łączeniach też po czasie potrafią pękać. Oczywiście w przypadku czysto rekreacyjnego i amatorskiego pływania nie musi mieć to znaczenia ale jak ktoś już się bardziej wkręci w wiosłowanie na stojąco to zapewne pierwszą rzecz jaką zmieni to wiosło z zestawu.

Wiosło sup 2w1

Wiosła 2w1 to szczególny rodzaj wioseł trzyczęściowych w których klasyczne wiosło sup możemy przekształcić w wiosło kajakowe. Zmiana wiosła na kajakowe odbywa się poprzez wymianę fragmentu wiosła z rączką na fragment z piórem. Tego typu wiosła często można spotkać w zestawach z deskami combo czyli takimi które mają jeszcze w zestawie siedzisko. Wiosło sup 2w1 najczęściej wykonane jest z aluminium aczkolwiek Gladiator w zestawach combo oferuje wiosło z włókna szklanego, a firma Star ma wiosło 2w1 z carbonu.

Wiosło sup aluminiowe

To podstawowy rodzaj wiosła sup który najczęściej jest dołączony do zestawu z deską. Typowe wiosło aluminiowe waży ponad 1kg, a zatem w kategorii wioseł sup jest to wiosło ciężkie. Wystarczające na początek i do pływania rekreacyjnego ale po złapaniu bakcyla na paddlowanie zapewne będzie to pierwszy element do zmiany. Wadą wiosła aluminiowego jest to że można je nieodwracalnie odkształcić co w przypadku osób o dużej tężyźnie fizycznej nie będzie wcale takie trudne. Zaletą wiosła aluminiowego jest jego cena. To zdecydowanie najtańsze wiosło które można kupić za ok 130zł.

Wiosło sup z włókna szklanego

Tego typu wiosło zwane też fiberglassowym jest w hierarchii wyżej oceniane niż aluminiowe. Wiosło sup fiberglass jest nieco lżejsze, zazwyczaj poniżej 1kg. Drążek z włókna elastycznego jest dosyć elastyczny ale też wraca do swojego pierwotnego kształtu. Bardzo często wiosła z włókna szklanego są mieszane z carbonem co przekłada się na jeszcze niższą wagę.

Wiosło sup carbon

Wiosła carbonowe to propozycja dla osób którym zależy na najlepszych osiągach. Wiosło wykonane w 100% z carbonu jest bardzo lekkie i w zależności od rodzaju i długości może ważyć zaledwie 450g. Wiosła carbonowe od renomowanych producentów jak JP-Australia czy Starboard pozwalają na wybór sztywności drążka i wielkości pióra. Ceny wioseł wykonanych w pełni z carbonu zaczynają się od ok 1000zł, a te profesjonalne modele kosztują nawet 2 razy tyle. Oprócz szeregu zalet minusem wiosła tego typu jest dosyć delikatna budowa. Trzeba uważać aby nie uderzyć o kamieniste dno czy inny twardy element. Najlepiej od razu zaopatrzyć się w pokrowiec na wiosło.